Zwierzęta Karma dla psa dorosłego – jakie dawkowanie?

Karma dla psa dorosłego – jakie dawkowanie?

-

Jednym z częstych dylematów właścicieli psów jest dawkowanie, które ma karma dla psa. Zazwyczaj problem związany jest z tym, że porcja karmy wydaje się ludziom zbyt mała dla ich czworonoga. Jak więc powinno wyglądać dawkowanie karmy dla psa dorosłego oraz od czego jest zależne? Sprawdźmy!

Czym jest dawkowanie na opakowaniu?

Każdy producent karmy jest zobowiązany do przygotowania tabeli z zalecanym dawkowaniem swoich produktów żywieniowych dla zwierząt. Z uwagi na to, że każda karma dla psa jest inaczej zbilansowana – ma inne wartości białek, tłuszczów, inną wartość energetyczną i dodatki witaminowe, będzie w inny sposób dawkowana. Zazwyczaj produkty dla psów tych samych rozmiarów mają dość zbliżone sugerowane porcje, jeśli ich jakość jest podobna.

W dawce sugerowanej mowa przede wszystkim o tym, ile statystyczny pies o umiarkowanej (niekiedy też małej albo wysokiej – jest to określane osobno) aktywności powinien jeść pokarmu, aby utrzymać na prawidłowym poziomie funkcje samego organizmu. Jest to tak zwana dawka „zero”, czyli teoretycznie taka, na której pies nie będzie ani tył, ani chudł. Oczywiście, rzeczywistość jest inna, bo każda karma dla psa ma inną przyswajalność oraz inaczej się przyjmuje w psim układzie pokarmowym.

Na czym opierać dawkowanie karmy?

Przede wszystkim warto pamiętać, że dawki sugerowane na opakowaniu karmy dla psa powinny być dla każdego opiekuna punktem wyjścia. Pozwalają stwierdzić, jaka jest uśredniona dawka dla statystycznego czworonoga o konkretnej wadze (dodajmy – mowa o prawidłowej wadze). Jeśli dany pies jest mniej aktywny, na przykład z powodu trudności z poruszaniem się albo odwrotnie – bardzo aktywny, bo trenujący i pracujący – dawkę należy adekwatnie zmniejszyć albo zwiększyć. Innym istotnym wskaźnikiem jest waga psa. Jeśli pies nagle tyle albo bardzo chudnie, dawkę trzeba odpowiednio dostosować.

Warto pamiętać, że do psiego jedzenia, prócz karmy dla psa, należy wliczać też podawane mu przysmaki – powinny być niejako „odliczone” od dziennej porcji. W przeciwnym razie pies, mimo małej porcji pożywienia, nadal będzie tył. Jeżeli tak się dzieje, należy ograniczyć podawanie przysmaków na rzecz zwiększenia dawki suchej karmy, bo to ona jest zbilansowana i dostarcza wszystkich składników odżywczych, które są potrzebne psu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli dawka karmy wydaje się zbyt duża i stanowi zagrożenie, że pies po niej zwymiotuje albo ryzykuje skrętem żołądka, warto poszukać produktu bardziej skondensowanego, który w mniejszej dawce dostarczy więcej energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Afazja – leczenie

Afazja, czyli „niemota”, objawia się zaburzeniem kompetencji językowych - u chorego mogą wystąpić trudności z funkcjami mowy, czytaniem oraz pisaniem. Najczęściej występuje po chorobach naczyniowych mózgu, czyli zawałach (udarach), dotyczy to ponad 75% osób chorujących na afazje. Inne przyczyny to guzy mózgu, niedotlenienia i urazy czaszki.

Czy warto inwestować w mieszkanie pod wynajem?

Spośród różnych sposobów na pomnażanie majątku warto przyjrzeć się zakupowi mieszkania pod wynajem. Można to uczynić na kilka sposobów. Jeśli posiadamy nadwyżkę finansową, możemy zakup sfinansować naszymi wolnymi środkami pieniężnymi. Jeżeli ich w danym momencie nie posiadamy, opłacalne może okazać się kupno mieszkania na kredyt hipoteczny.

Zobacz też

Jak przeglądać pamięć podręczną – Mozilla Firefox

Pamięć podręczna (czyli w j. angielskim Cache) to mechanizm, w którym przechowywane są wszystkie dane dotyczące tego, co zostało obejrzane w Internecie. Powoduje to znaczne przyspieszenie otwierania stron (jeżeli są one otwierane po raz kolejny), strony ładują się szybciej, ponieważ nie trzeba ściągać wszystkich danych z serwera.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: