Zwierzęta Karma dla psa dorosłego – jakie dawkowanie?

Karma dla psa dorosłego – jakie dawkowanie?

-

Jednym z częstych dylematów właścicieli psów jest dawkowanie, które ma karma dla psa. Zazwyczaj problem związany jest z tym, że porcja karmy wydaje się ludziom zbyt mała dla ich czworonoga. Jak więc powinno wyglądać dawkowanie karmy dla psa dorosłego oraz od czego jest zależne? Sprawdźmy!

Czym jest dawkowanie na opakowaniu?

Każdy producent karmy jest zobowiązany do przygotowania tabeli z zalecanym dawkowaniem swoich produktów żywieniowych dla zwierząt. Z uwagi na to, że każda karma dla psa jest inaczej zbilansowana – ma inne wartości białek, tłuszczów, inną wartość energetyczną i dodatki witaminowe, będzie w inny sposób dawkowana. Zazwyczaj produkty dla psów tych samych rozmiarów mają dość zbliżone sugerowane porcje, jeśli ich jakość jest podobna.

W dawce sugerowanej mowa przede wszystkim o tym, ile statystyczny pies o umiarkowanej (niekiedy też małej albo wysokiej – jest to określane osobno) aktywności powinien jeść pokarmu, aby utrzymać na prawidłowym poziomie funkcje samego organizmu. Jest to tak zwana dawka „zero”, czyli teoretycznie taka, na której pies nie będzie ani tył, ani chudł. Oczywiście, rzeczywistość jest inna, bo każda karma dla psa ma inną przyswajalność oraz inaczej się przyjmuje w psim układzie pokarmowym.

Na czym opierać dawkowanie karmy?

Przede wszystkim warto pamiętać, że dawki sugerowane na opakowaniu karmy dla psa powinny być dla każdego opiekuna punktem wyjścia. Pozwalają stwierdzić, jaka jest uśredniona dawka dla statystycznego czworonoga o konkretnej wadze (dodajmy – mowa o prawidłowej wadze). Jeśli dany pies jest mniej aktywny, na przykład z powodu trudności z poruszaniem się albo odwrotnie – bardzo aktywny, bo trenujący i pracujący – dawkę należy adekwatnie zmniejszyć albo zwiększyć. Innym istotnym wskaźnikiem jest waga psa. Jeśli pies nagle tyle albo bardzo chudnie, dawkę trzeba odpowiednio dostosować.

Warto pamiętać, że do psiego jedzenia, prócz karmy dla psa, należy wliczać też podawane mu przysmaki – powinny być niejako „odliczone” od dziennej porcji. W przeciwnym razie pies, mimo małej porcji pożywienia, nadal będzie tył. Jeżeli tak się dzieje, należy ograniczyć podawanie przysmaków na rzecz zwiększenia dawki suchej karmy, bo to ona jest zbilansowana i dostarcza wszystkich składników odżywczych, które są potrzebne psu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli dawka karmy wydaje się zbyt duża i stanowi zagrożenie, że pies po niej zwymiotuje albo ryzykuje skrętem żołądka, warto poszukać produktu bardziej skondensowanego, który w mniejszej dawce dostarczy więcej energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Firefox – jak zmienić wygląd?

Nowsze wersje programu Mozilla Firefox mają ciekawą funkcję umożliwiającą zmianę wyglądu przeglądarki. Funkcja nazywa się minimotywy „Personas” i umożliwia dopasowanie okna przeglądarki do swoich potrzeb i preferencji.

Owoce, warzywa w grudniu – jakie kupować?

Grudzień upływa w Polsce pod znakiem kapusty z grzybami, barszczu z czerwonych buraków czy grochu, warto jednak przełamać ten standard i wypróbować coś, co w naszym kraju dopiero wkracza na stoły.

Zobacz też

Jak zbadać pH gleby domowymi sposobami?

Jakość gleby nie jest tylko podyktowana jej żyznością, istotnym elementem jest również jej odczyn. Zanim zabierzemy się za sadzenie roślin, sprawdźmy odczyn podłoża i w razie konieczności, zadbajmy o jego zmianę.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: