Ważną informacją jest to, że dojrzałość płciowa nie zawsze idzie w parze z dojrzałością fizyczną, która może jeszcze się rozwijać. Dlatego nie powinno się kryć suk w czasie pierwszej cieczki. Cieczka trwa ok. 3 tygodni i pojawia się średnio co 6 miesięcy.
Możemy rozpoznać jej zbliżanie się po tym, że na kilka dni wcześniej suka staje się niespokojna, może wylizywać krocze, apetyt może się zmniejszyć i suka może częściej oddawać mocz. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie suki wpływają też na jej zachowanie, poza ogólną nerwowością możemy też zaobserwować bardziej agresywne zachowanie (zwykle w stosunku do innych psów). Czasami już na 2 tygodnie wcześniej psy zaczynają się coraz bardziej interesować suką.
Początek cieczki zwykle zauważamy przez pozostawione plamki krwi na podłodze. Narządy rozrodcze suki stają się wtedy bardziej ukrwione i nabrzmiałe. Przez pierwsze 9-13 dni (okres proestrus) wydzielina z pochwy jest krwistoczerwona, w tym czasie suka nie akceptuje samców, z czasem wydzielina staje się coraz jaśniejsza i oznacza to zbliżanie się rui (oestrus), w tym czasie uwalniane są komórki jajowe i może dojść do zapłodnienia, suka chętnie przyjmuje samca stając nieruchomo z odchylonym ogonem.
W czasie cieczki nie należy spuszczać suki ze smyczy ani zostawiać jej w ogrodzie, by nie dopuścić do niechcianej ciąży. Nawet najlepiej wyszkolonym sukom zdarza się też w tym czasie nie wrócić na wołanie właściciela i mogą uciekać do psów, co może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia pod kołami samochodu.
Uwaga!
Jeśli nie dopilnowaliśmy suki i doszło do nieplanowanego krycia, czym prędzej udajmy się do weterynarza i porozmawiajmy o możliwych rozwiązaniach tego problemu, jeśli nie jesteśmy właścicielami suki hodowlanej, lepiej zdecydować się na zabieg sterylizacji.
Kiedy Wasze suczki miały pierwszą cieczkę? Jak zachowują się w tym czasie? Dbacie o ich „bezpieczeństwo”? 😉