Konsekwencją przeprowadzonej sterylizacji jest bezpłodność i obniżenie produkcji hormonów płciowych. Suki po takim zabiegu nie mają cieczki, a psy nie wykazują zainteresowania sukami w rui.

Głównym celem wykonywania zabiegów sterylizacji jest zapobieganie bezdomności zwierząt.

Korzyści z przeprowadzonej sterylizacji jest jednak znacznie więcej:

1) zapobieganie ropomaciczu u samic (częste schorzenie występujące głównie u starszych samic, późno wykryte może skończyć się śmiercią zwierzęcia)
2) zapobieganie nowotworom jąder u samców
3) zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów gruczołów sutkowych u samic sterylizowanych w młodym wieku
4) zmniejszenie ryzyka zachorowania na inne choroby związane z wysokim poziomem hormonów płciowych.
5) znaczna większość kastrowanych kocurów nie znaczy terenu moczem
6) samice nie przechodzą rui
7) zapobieganie ciążom urojonym u samic
8) samce nie interesując się samicami w rui nie próbują z ich powodu uciekać właścicielom, nie są w tych okresach rozkojarzone i zdenerwowane
9) zmniejsza się poziom agresji rywalizacyjnej u samców wynikającej z wysokiego poziomu testosteronu.

Należy jednak zaznaczyć, że kastracja nie niweluje wszystkich agresywnych zachowań; jeśli stały się one zachowaniami wyuczonymi, kastracja nie zmieni zachowania psa. W przypadku samic wykazujących agresję przed zabiegiem sterylizacji, po zabiegu poziom agresji może wzrosnąć.

Sterylizacja i kastracja mogą mieć również niepożądane konsekwencje. Zwierzęta kastrowane/sterylizowane mają tendencję do pobierania większych ilości pokarmu. Jeśli właściciel nie kontroluje podawanych racji żywnościowych ani nie zwiększy poziomu aktywności psa lub kota zwierzę może przybrać na wadze.

U niewielkiej liczby sterylizowanych zwierząt (głównie samic) występuje problem związany z niedoczynnością zwieracza cewki moczowej, czyli problem z trzymaniem moczu, konieczne jest wtedy stałe podawanie leków.

Jeśli jedynym powodem, dla którego rozważa się przeprowadzenia kastracji są problemy behawioralne psa można spróbować na początek kastracji farmakologicznej (o plusy i minusy takiego rozwiązania zapytajmy lekarza weterynarii) – jest to w pełni odwracalne.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że u dużej liczby starszych zwierząt przeprowadza się zabiegi sterylizacji, by ratować życie zwierzęcia w chwili, gdy poważna choroba już zdążyła się rozwinąć – w takim wypadku zwierzę cierpi, a zabieg nie gwarantuje jego przeżycia.

Właściciel zwierzęcia powinien rozważyć wszystkie wady i zalety zabiegu sterylizacji i samodzielnie podjąć decyzję.

A co W myślicie na temat sterylizacji zwierząt? Jesteście za czy przeciw?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZatarcie silnika – objawy
Następny artykułJak parkować samochód?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here