Dziś chciałbym skupić sie na prawnym aspekcie parkowania. Postaram się przybliżyć Państwu ogólne zasady oraz przepisy kodeksu drogowego związane z parkowaniem i zatrzymywaniem sie.

Wszelkie kwestie związane z parkowaniem i zatrzymywaniem się reguluje kodeks drogowy Art. 46. do Art. 50a. (Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach – Zatrzymanie i postój)

Zgodnie z kodeksem drogowym zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko i wyłącznie w miejscu i w warunkach, w których jest on widoczny z dostatecznej odległości dla innych kierujących oraz nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

Na chodniku możemy parkować całym samochodem, ale tylko przy krawędzi jezdni. Trzeba pamiętać, aby szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie była mniejsza niż 1,5 m.

Możemy także pozostawić nasz samochód częściowo na chodniku I jezdni, jeśli na jezdni nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się. Samochód ustawiamy przednia osia na chodniku.

Jeśli w ten sposób zaparkujemy swój pojazd musimy się upewnić, ze nie utrudni on ruchu na jezdni.

Bezwzględny zakaz parkowania obowiązuje:

– Na trawniku,
– Na ścieżce rowerowej
– Na przystanku (zakaz obowiązuje w odległości 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z tzw zatoczka – na całej jej długości)
– W strefie zamieszkania (poza wyznaczonymi do tego celu miejscami)
– Przed i za skrzyżowaniami w odległości mniejszej niż 5m od przecięcia się kantów dróg
– Na wyjazdach z posesji
– Oraz wszędzie tam, gdzie jest to zabronione przez odpowiednie znaki
– Przed i za przejazdem kolejowym
– W miejscu utrudniającym dostęp do prawidłowo zaparkowanego pojazdu

Zatrzymać pojazdu nie możemy:

– na przejeździe kolejowym
– na przejeździe tramwajowym
na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania
– na przejściu dla pieszych,
– w tunelu
– na moście
– na przystanku (zakaz obowiązuje w odległości 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z tzw zatoczka – na całej jej długości)
– na autostradzie lub drodze ekspresowej w miejscach innych niż do tego celu wyznaczone

Wg kodeksu drogowego w sytuacjach awaryjnych, gdy zmuszeni jesteśmy chociażby z przyczyn technicznych zatrzymać pojazd w miejscu niedozwolonym zmuszeni jesteśmy sygnalizować postój:

– na autostradzie lub drodze ekspresowej-w każdym przypadku
– poza obszarem zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
– na obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.

Postój należy sygnalizować poprzez włączenie świateł awaryjnych oraz umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem.

Od kiedy macie prawo jazdy? Jak często prowadzicie samochód?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSterylizacja zwierząt – wady i zalety
Następny artykułJak zmyć farbę z samochodu?

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here