Najczęściej chorują koty młode (do 1,5 roku) przebywające w dużych skupiskach zwierząt, znajdujące się w stanie stresu, o obniżonej odporności. Początkowe objawy są mało wyraźne, postać utajona choroby może trwać nawet wiele tygodni, w niektórych przypadkach choroba nie rozwija się.
Pierwszym zauważalnym objawem jest gorączka. W wyniku choroby w różnych narządach i tkankach powstają liczne ziarniniaki. Choroba występuje w postaci wysiękowej, suchej lub mieszanej.
Przy postaci wysiękowej choroby płyn wysiękowy gromadzi się w okolicach podbrzusza i klatki piersiowej, jego duża ilość prowadzi do problemów z oddychaniem, poza tym może wystąpić utrata apetytu i pragnienia, gorączka, żółtaczka, biegunka.
W postaci bezwysiękowej spada apetyt i pragnienie, pojawia się gorączka, wymioty, biegunka, żółtaczka, anemia oraz objawy neurologiczne takie jak drgawki, porażenia, oczopląs, problemy z równowagą.
Uwaga!
Obecnie nie ma lekarstwa na tą chorobę, leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby i ograniczaniu cierpienia zwierzęcia.
Wasz kot przeszedł zapelenie otrzewnej? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.