Jeśli maturzysta ma dziewczynę albo narzeczoną, byłoby złym wychowaniem, gdyby zaprosił inną kobietę. W konfliktowej sytuacji, mimo kłótni, zaproszenie powinno być aktualne. Jeśli dziewczyna nadal nie chce gościć na balu, mężczyzna idzie sam, ponieważ wciąż jest jej partnerem. Taka sama reguła obowiązuje kobiety. Nauczyciele nie powinni zapraszać na studniówkę swoich żon i mężów. Są gośćmi uczniów. Ich rodzice finansują imprezę, dlatego dodatkowa osoba mogłaby sprawić kłopot.

Kiedy młody człowiek nie ma swojej partnerki, może zaprosić dziewczynę, która mu się podoba. Jeśli kobieta nie zgodzi się, należy przyjąć jej odmowę bez niemiłych komentarzy. Szczytem złego wychowania byłoby obgadywanie dziewczyny i rozpowiadanie plotek na jej temat. Zapytać natomiast można jaki jest powód odmowy.

Zaproszenie koleżanki też jest dobrym rozwiązaniem. Fakt, że dziewczyna chodzi do tej samej klasy, czy szkoły także nie powinien zniechęcać do wspólnego wyjścia na bal. Savoir-vivre nie widzi problemu w towarzystwie osób z tego samego otoczenia na przyjęciu. Oczywiście w dobrym tonie będzie także zaproszenie dziewczyny z innej szkoły. Wtedy należy okazywać zainteresowanie gościem, koleżanka nie może czuć się osamotniona wśród obcych osób.

Dziewczyna czasem idą na studniówkę z bratem, a mężczyzna z siostrą. Jeżeli rodzeństwo zgadza się ze sobą, towarzystwo siostry albo brata nie będzie niewłaściwym wyjściem. Należy jednak liczyć się z dość dużym wydatkiem finansów, związanym z maturalnym balem. Powinno się zapytać rodziców o zdanie, omówić tą sprawę z nimi, jeśli mama i tata pokrywają koszt imprezy. Dobrze pamiętać, że nie można zostawić rodzeństwa samego, nawet jeśli w towarzystwie nastolatków, uczestniczących w studniówkowym balu, znajdzie się wyjątkowo ciekawa osoba.

Uwaga!

Rówieśnicy z rodziny, np. kuzyn, jak przewiduje savoir–vivre, są właściwymi gośćmi. Gdy zostaną zaproszeni, zachowanie wobec nich, powinno być takie samo jak wobec innych gości. Dbać trzeba o to, żeby osoby ze szkoły dobrze przyjęły ich towarzystwo, należy zauważać obecność zaproszonych. Goście także muszą pamiętać o tym, żeby nie lekceważyć towarzystwa osób, które ich zaprosiły.

Kogo Wy zaprosiliście lub zaprosicie na studniówkę?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy wybaczyć zdradę?
Następny artykułPomysł na program artystyczny na studniówkę

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here