1. Czym jest czopuch?

Czopuch wykonuje się z grubościennych rur ze stali odpornej na działanie związków chemicznych wydzielanych przez spaliny. Czopuchy mogą zostać wykonane z blachy, istnieją także czopuchy ceramiczne. Materiał z jakiego został wykonany czopuch jest dobrany do konkretnego urządzenia i komina – zależy to od rodzaju zastosowanego kotła i możliwości jego podpięcia.

Czopuch musi być zawsze szczelny, gdyż gwarantuje on bezpieczeństwo mieszkańcom domu. Przy montażu czopucha należy zwrócić uwagę, aby nie został wepchnięty zbyt głęboko w przewód kominowy – taki błąd skutkuje zaburzeniem ciągu kominowego i prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji w postaci wydostawania się dymu w pomieszczeniu przez urządzenie grzewcze, co grozi zaczadzeniem. W kominkach prawidłowo zamontowany czopuch gwarantuje prawidłowe spalanie.

W czopuchu znajdują się otwory rewizyjne, przepustnica spalin oraz otwór pomiarowy spalin.

2. Otwory rewizyjne czopucha

Na załamaniach czopucha należy zamontować otwory rewizyjne w postaci specjalnych kształtek. Otwór rewizyjny montowany na każdym załamaniu ułatwia dostęp i czyszczenie komina, gdyż w załamaniach osadza się sadza i miejsca te wymagają okresowego czyszczenia. Długość czopucha nie może przekraczać ¼ wysokości komina. Jeżeli stosujemy bardzo krótki czopuch, czyli mamy możliwość bezpośrednio za kotłem podpięcia do komina – należy pamiętać, aby czopuch był zamontowany z około 10 % spadkiem (na 50 cm powinien mieć 5 cm spadku). Czopuch powinien mieć otwór pomiarowy spalin oraz przepustnicę spalin.

3. Otwór pomiarowy spalin

Otwór pomiarowy jest koniczny przy okresowych kontrolach kominiarskich. Umożliwia wprowadzenie urządzenia pomiarowego do przewodu kominowego.

4. Przepustnica spalin

Im spaliny szybciej opuszczają kocioł tym większe są straty ciepła. Im dłużej spaliny pozostają w kotle tym większą temperaturę można uzyskać. Jest to jeszcze potrzebne, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr, co zwiększa ciąg kominowy i powoduje szybsze spalanie w kotle i większe straty ciepła. Dodatkowo przepustnica spalin ułatwia nam to użytkowanie komina – przy rozpalaniu takiego kotła (stare kotły) aby spaliny nie przedostawały się do pomieszczenia, przepustnica powinna być otwarta na tzw. zero – wówczas spaliny od razu trafiają do przewodu kominowego.

5. Czopuch hybrydowy

Czopuch hybrydowy jest szczególnie polecany w przypadku gdy mamy słaby ciąg w kominie, ponieważ jego zasada działania a mianowicie zasysania spalin i wtłaczania ich w komin z dużą prędkością poprawia ciąg kominowy. Jego zakres pracy to przedział maksymalnie 360-400 stopni Celsjusza.

Słyszeliście kiedyś o czopuchu?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaka wentylacja garażu – porady
Następny artykułZ czego budować komin?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here