1. Komin z przewodem wentylacyjnym

W domach jednorodzinnych wykonuje się piony wentylacyjne. Takie pomieszczenia jak garaż, kuchnia, łazienka, kotłownia z reguły tworzą tak zwany pion wentylacyjny. Ułatwia to wykonanie wentylacji w całym budynku, ponieważ można kilka pionów wentylacyjnych budować w jednym kominie. Takie rozwiązanie sprawi, że pion wentylacyjny będzie stabilniejszy i estetyczniejszy. Również cena takiego rozwiązania jest niższa i nie zaburza funkcjonalności innych pomieszczeń.

Komin jest elementem samonośnym i pod każdym powinien zostać wykonany fundament. Garaż bez wątpienia powinien mieć wentylację. Problemem może być najwyżej zbyt mała jej wydolność. Zdarzają się błędy w projektach popełniane przez architektów i na etapie realizacji projektu powinny one zostać wyeliminowane zgodnie z normami budowlanymi. Aby wspomóc wentylację grawitacyjna można zastosować szereg mechanizmów podnoszących wydolność wentylacji wywiewnej. Można także prowadzić przewody wentylacyjne i podłączyć je do wolnego pionu wentylacyjnego w istniejącym kominie, jeżeli jest to możliwe.

2. Wentylacja tania i nieskomplikowana – wentylator tubowy

Zdarza się i tak, ze przerabiamy jakieś pomieszczenie gospodarcze na garaż (gdyż akurat tak nam się złożyło) i jak na złość pomieszczenie znajduje się dalej od pionu wentylacyjnego i nie ma możliwości podpięcia do istniejącego ciągu grawitacyjnego, gdyż nie ma tam wolnego przewodu. Wówczas musimy wykonać wentylację mechaniczną.

Najprostszym i najtańszym sposobem będzie montaż wentylatora tubowego w otworze w ścianie zewnętrznej garażu – jest to jednak mało polecane rozwiązanie, lecz lepsze takie niż żadne.

wentylacja krok po krokuphotoxpress.com

3. Stworzenie nowego pionu wentylacyjnego

Lepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie wentylacji rurami. Początek takiego pionu ma wychodzić z kratki zamontowanej w suficie garażu. Następnie system rur wentylacyjnych biegnie na dach domu przewodami wentylacyjnymi np. z rur ze stali nierdzewnej. Aby uzyskać ciąg wentylacyjny pion musi mieć wysokość zbliżoną do komina. Najlepiej wybrać giętkie rury wentylacyjne, gdyż nie trzeba w ich przypadku dokupować do nich kolanek. Niejednokrotnie ceny kolanek mogą być większe niż cena prostych rur wentylacyjnych. Taką instalację należy koniecznie wspomóc wentylatorem mechanicznym – może to być np. zamontowana na końcu wylotu otworu wentylacyjnego nasada hybrydowa. Nasada ta jest włączana w momencie, gdy jest to koniczne – gdy jest słaby ciąg. Nie jest ona kłopotliwa w obsłudze, gdyż uruchamia się samoczynnie.

Nasadę hybrydową można bez problemu dobrać do odpowiedniego przekroju rury wentylacyjnej. Dodatkowo należy wskazać, że przewody izolowane termicznie posiadają większą różnice ciśnień w przewodzie co dodatkowo zwiększa ciąg grawitacyjny.

4. Co w przypadku niskiego garażu wolnostojącego?

W garażu tzw. wolnostojącym można wykonać otwór w jednej ze ścian i wentylator tubowy, gdyż nie ma możliwości skorzystania z ciągu grawitacyjnego przewodów wentylacyjnych. Także budowa komina byłaby w tym wypadku bez sensu – budynek jest po prostu za niski. Należy jednak pamiętać, że planując wentylację w takim garażu musimy wziąć pod uwagę specyfikę budynku i wymusić wentylację. Żeby mogła następować w garażu wymiana powietrza – powietrze musi mieć możliwość zarówno wydostawania się z pomieszczeniu garażu jak i z łatwością dostawać się do garażu. Zgodnie z zasadami konwekcji wlot powietrza powinien zostać zainstalowany na dole, wylot pod sufitem pomieszczenia, co dodatkowo wymusza ruch powietrza. Najlepiej rozmieścić takie otwory na przeciwległych ścianach (np. otwory drzwiach jako otwory wlotowe powietrza) zaś wylot wentylacji mechanicznej – na ścianie naprzeciwko drzwi.

Jaką wentylację zaplanowaliście dla swojego garażu? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie drzwi antywłamaniowe?
Następny artykułCzopuch – co to, do czego służy, jak ustawić?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here