Należy zawsze pamiętać, że sama nazwa „drzwi antywłamaniowe” nie gwarantuje rzeczywistego bezpieczeństwa. Często na drzwi tzw. wzmacniane mówi się „antywłamaniowe”, co prowadzi do mylenia pojęć oznaczających inne klasy produktów. Jak dokonać właściwego wyboru?

1. Cena drzwi antywłamaniowych

Cena dobrych drzwi antywłamaniowych to kilka tysięcy złotych. Płacąc te pieniądze możemy żądać (a nawet powinniśmy żądać) dokumentacji produktu. Zwłaszcza powinniśmy mieć wgląd w atest uzyskany przez produkt i wydany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Tabliczka metalowa informująca o specyfikacji produktu znajduje się zazwyczaj na krawędzi bocznej drzwi. Tabliczka jest wydawana przez ten instytut i jest potwierdzeniem uzyskanego atestu – atest oznacza, że drzwi należą do klasy C (klasyfikacja PN). Drzwi o klasie niższej (A, B – nie są drzwiami antywłamaniowymi, lecz drzwiami zaledwie wzmacnianymi). W innej numeracji (równolegle stosowanej) klasa C odpowiada 3 lub 4 klasie.

Do ceny drzwi należy doliczyć koszt ich zamontowania przez autoryzowaną ekipę montażową, często wskazaną przez producenta. Tylko takie zamontowanie drzwi uprawnia nas zawsze do otrzymania 2 tal gwarancji na produkt. Samodzielny montaż może prowadzić do utraty gwarancji.

Kupując drzwi antywłamaniowe należy zapytać producenta, czy zakup jego produktu uprawnia nas do preferencyjnych zniżek przy składkach za ubezpieczenie domu w niektórych agencjach ubezpieczeniowych. Zniżki mogą wynosić nawet 30%.

2. Elementy budowy skrzydła i ościeżnicy

Konstrukcja skrzydła drzwi antywłamaniowych zazwyczaj jest wykonana z dwóch płatów blachy stalowej. Wersje bardzo drogie oferują konstrukcję wykonaną z użyciem blachy manganowej. Sama blacha to za mało na drzwi antywłamaniowe, ważniejsze jest specjalne wzmocnienie w postaci prętów ze stali hartowanej, prętów i żeber, profile stalowe gięte, które znajdują się wewnątrz skrzydła drzwiowego. Ważnym elementem jest ościeżnica, która powinna być wykonana np. z blachy stalowej i najlepiej przeznaczona do wmurowania. Kolejną ważną cechą konstrukcyjną są rygle stałe i ruchome. Niektórzy producenci oferują też dodatkowo do rygli haki zakleszczające.

Wewnątrz skrzydła stosuje się ocieplenie z wełny, styropianu czy niepalnej pianki poliuretanowej.

3. Wyposażenie standardowe

Wyposażenie standardowe zależne jest od ceny drzwi i ich producenta. W skład takiego wyposażenia powinien wchodzić zamek główny, zamek dodatkowy, wizjer i specjalne zawiasy, które uniemożliwiają zdjęcie drzwi. Komplet kluczy do drzwi antywłamaniowych powinien zawierać kartę gwarancyjną z kodem. Opakowanie powinno być zaplombowane, a plomby zerwane dopiero przez nas. Bez takiej karty nie będziemy mogli dorobić dodatkowego klucza, dlatego jest ona dodatkowym zabezpieczeniem.

Zamek główny może być zamkiem elektronicznym, umożliwiającym różne sposoby otwierania drzwi (można je otwierać za pomocą karty zbliżeniowej, czytnika linii papilarnych, klawiatury cyfrowej i kodu, pilota czy telefonu komórkowego połączonego z modemem GSM)

4. Co można nabyć za dopłatą?

Za dopłatą można nabyć wszelkie dodatkowe akcesoria drzwiowe, ułatwiające korzystnie z nich, dodatkowe ozdoby, przeszklenia, okapniki, progi drewniane czy aluminiowe. Dodatkowe akcesoria mają raczej charakter zdobień czy dodatkowego uszczelnienia na działanie warunków atmosferycznych. Niekiedy dodatkowa dopłata obejmuje wizjer czy zapasowe wkładki do drzwi.

5. Estetyka drzwi antywłamaniowych

Obecnie nie ma już problemu z wyborem odpowiednich drzwi pasujących do naszego domu czy mieszkania. Producenci oferują różne wzory i kolory oraz materiały, jakimi drzwi zostały pokryte. Drzwi mogą być malowane proszkowo, pokryte okleiną PCV drewnopodobną, mogą mieć przetłoczenia ozdobne, pokryte fornirem czy płytą MDF.

Oprócz tego należy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chcemy koniecznie drzwi z przeszkleniem. Nawet montaż w nich szyb antywłamaniowych (P4, P5) może prowadzić do tego, że cały produkt nie otrzymał interesującego nas atestu. Drzwi antywłamaniowe klasy C zazwyczaj nie preferują przeszkleń, które osłabiają ich konstrukcję.

Planujecie zakup takich drzwi? Jakimi kryteriami się kierujecie? Co jest Waszym zdaniem najważniejsze w tym wypadku? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBól kolana po bieganiu – co robić?
Następny artykułJaka wentylacja garażu – porady

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here