Fitness Ból kolana po bieganiu - co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

-

Często na drugi dzień czy parę godzin po zakończeniu biegania odczuwamy bóle nóg, kręgosłupa. Może się zdarzyć, że bóle te pojawią się jeszcze w trakcie biegu. Do tych ujawniających się już podczas biegu należy ból kolana.

Jego przyczyną może być to, że dana osoba nigdy lub przez bardzo długi okres czasu nie uprawiała żadnego sportu, często nie chodziła nawet na żadne spacery. Jedyną aktywnością fizyczną było przejście z domu do samochodu, z samochodu do pracy i czasem na zakupy. Jeśli nagle zaczniemy biegać, często nie dopasujemy treningu do naszych możliwości, to kładziemy na nasze stawy zbyt duże obciążenie. Bóle kolan są nieuniknione.

Inną bardzo ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę zaczynając biegać, jest wybranie odpowiedniego terenu do biegania. Nie zaleca się biegania po betonie. Należy także zwracać uwagę na odpowiednie obuwie. W sklepach typowo sportowych pracują osoby, same czynnie uprawiające sport, które pomogą nam dobrać odpowiednie miękkie buty.

W celu uniknięcia bólu kolan, a przynajmniej zmniejszenia jego nasilenia, zalecana jest odpowiednia rozgrzewka. Należy pamiętać, że nie możemy biec od razu bardzo szybko. Jest to niekorzystne nie tylko dla naszych nóg, ale całego naszego organizmu. Również po zakończeniu treningu należy rozciągnąć mięśnie, aby zapobiec tzw. zakwasom.

W przypadku, gdy ból kolana wystąpi, należy przerwać treningi do czasu wyleczenia kontuzji. Gdy ból jest bardzo silny i nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż mogło dojść do poważniejszego uszkodzenia w obrębie kolana.

Uwaga!

Rzeczą, która jest bardzo często wykorzystywana przez osoby biegające, są specjalne ochroniacze na kolana, które także zmniejszają ryzyko urazu kolan.

Od jak dawna odczuwacie ból kolan po bieganiu? W jaki sposób go uśmierzacie? Konsultowaliście się z lekarzem? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki jest termin odwołania od decyzji podatkowej?

Urząd Skarbowy ma prawo sprawdzić zeznanie podatkowe nawet po dłuższym czasie od jego złożenia. Zdarza się, że w wyniku takiej kontroli zostaje wszczęte postępowanie podatkowe, a następnie wydana niekorzystna decyzja. Od decyzji wydanej przez Urząd Skarbowy można się odwołać do Izby Skarbowej. Odwołanie to musi jednak spełniać określone wymogi formalne i należy je złożyć w określonym terminie. Co zatem należy zrobić, aby skutecznie odwołać się od decyzji podatkowej? Podajemy kluczowe wskazówki.

Makijaż w stylu lat 40.

Make up lat 40. do dziś widoczny jest na twarzach modelek na wybiegach. Wciąż podoba się kobietom jego zmysłowość i ekstrawagancja. Taki wizaż odpowiedni jest na większe okazje i wyjścia.

Zobacz też

Jak czyścić obiektyw?

Obiektyw fotograficzny składa się z wielu soczewek optycznych. Ta będąca na zewnątrz często ulega zabrudzeniom, zwłaszcza jeśli często fotografujemy w plenerze. Jeśli na przedniej soczewce pojawią się plamy lub pyłki, najprawdopodobniej będą one widoczne także na zdjęciach, dlatego należy zawczasu zadbać o czystość obrazu.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: