Schody wykończone kamiennymi lub ceramicznymi płytkami

Podstawowymi materiałami do budowy schodów są wszelkiego rodzaju płytki, począwszy od płytek klinkierowych przez ceramiczne, aż do kamiennych płyt z kamienia naturalnego. Nadają się one świetnie do wykończenia schodów wewnątrz budynków (nawet mało popularny klinkier) w połączeniu np. z drewnem. Ten typ rozwiązań ze względu na umiarkowaną estetyką można stosować na schody w pomieszczeniach gospodarczych, gdyż płytki kamienne czy inne płytki są jednak mało zachwycające.

Materiały te są jednak łatwe w czyszczeniu i nie ulegają zabrudzeniom tak szybko. W przypadku ich stosowania na zewnątrz budynku trzeba pamiętać, żeby stosować płytki chropowate bądź z przetłoczonymi paskami antypoślizgowymi.

Aby schody wyglądały estetyczniej przy układaniu ich z płytek, można zastosować prosty zabieg – jeżeli na stopień mieści się równo 5 płytek, możemy skrajne płytki wykonać z koloru jasnego (np. bardzo jasny brąz) zaś środkowe 3 płytki – np. z bardzo ciemnego brązu. Podstopnice można wykonać w tej samej tonacji. Takie schody będą dużo ładniej wyglądały, niż w przypadku wykonania ich z jednolitego koloru płytek.

Płyty kamienne jako materiał na efektowne wykończenie schodów

Kolejnym materiałem świetnie sprawdzającym się na schody są płyty kamienne (nie płytki!) z różnych rodzajów kamienia naturalnego. Świetnym rozwiązaniem jest łączenie kamienia z kamieniem (np. granitowe stopnie (ciemny granit) i podstopnica wykonana z żółtego piaskowca.) Nie należy stosować tych dwóch rodzajów kamienia odwrotnie, gdyż piaskowiec jest kamieniem miękkim. Łatwiej podlega obróbce i można z łatwością uzyskać np. półokrągły kształt, jednakże dużo szybciej się ściera i szybciej ulega zabrudzeniom.

Są jednak piaskowce, która nadają się na schody (piaskowce szare i zielone – nazwa Brenna lub Mucharz, które są bardzo twarde).

3. Wykończenie schodów z elementami drewnianymi

Świetnym rozwiązaniem jest łączenie płyt kamiennych z drewnem. Stopnie drewniane – podstopnice kamienne, rzadziej spotykane, ale istniejące – stopnie kamienne, podstopnice drewniane.

Sprytniejszym i tańszym rozwiązaniem (gdyż podstopnice z płyt kamiennych nie są takie tanie) jest wykonanie stopni drewnianych. Na podstopnicę można wówczas nałożyć tynk mozaikowy cienkowarstwowy. Jego właściwości nadają się na takie wykończenia, gdyż jest on odporny na wodę, działanie mechaniczne oraz łatwy do czyszczenia. Różnorodność kolorów tynków mozaikowych pozwala na dowolne dobranie i łączenie kolorów w zależności od wykończenia wnętrza.
Rzadziej, lecz również spotykanie jest wykończenie podstopnic z płyt aluminiowych w połączeniu ze stopniami wykonanymi z drewna.

4. Efektowna konstrukcja schodów ozdobą wnętrza

Konstrukcja schodów sama w sobie może być ozdobą. Dla przykładu schody wspornikowe, które są kotwione do belki (tzw. małe balkoniki) – wyglądają w ten sposób, że stopień niejako „wychodzi” ze ściany i poza tą ścianą nie jest podparty w żadnym miejscu – dzięki temu schody wyglądają bardzo estetycznie i lekko.

Bardzo pięknym kształtem schodów są schody wachlarzowe, przypominają one kształtem rozłożony wachlarz. Tym różnią się od schodów zabiegowych, że zabiegowe zwężają się w jednym kierunku do środka, wachlarzowe mają stopnie równej długości. Widoczną płytę biegu (spód schodów, widoczny) wykańcza się na wiele sposobów, najczęściej są to wszelkiego rodzaju tynki zwykłe lub strukturalne.

Stopnie schodów możemy kształtować w dowolny sposób. Zmieniając ich kształt należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać, ponieważ schody przede wszystkim służą komunikacji. A spotykałem się z takim rozwiązaniem, że schody miały trójkątny stopień zwężany do środka, ułożony naprzemiennie, co wyglądało efektownie i było dobrze wykończone, lecz niepraktyczne z tego względu, że w pierwszej chwili nie wiadomo jak po nich chodzić, zaś podczas zbiegania z nich łatwo się pomylić i stracić równowagę.

5. Oświetlenie schodów

Dodatkową ozdobą schodów jest ich doświetlenie. Stosując oświetlenie samych schodów (oświetlenie zamontowane w schodach) – np. pod stopniami w połączeniu podstopnicy ze stopniem. Do tego celu mogą nam posłużyć listwy RGB.

Drugi rodzaj oświetlenia może być zamontowane nad każdym stopniem na ścianie, przy użyciu np. halogenów. Należy zawsze pamiętać, ze wykonanie takiego oświetlenia wymaga zakupienia i zrobienia włącznika schodowego, przewidzianego oddzielnie dla schodów. Chodzi o to, abyśmy na dole zapalali światło, a na górze mogli je swobodnie zgasić.

6. Pomysłów nigdy za wiele

Możliwość kombinacji przy wykończeniu schodów jest ogromna. Możliwe są ponadto funkcjonalne rozwiązania, polegające na wykorzystaniem przestrzeni schodów, gdy np. podstopnice są wysuwane na zasadzie szuflady w której można ukryć buty. Jest to rozwiązanie pomysłowe i szczerze mówiąc, gdy się na nie natknąłem byłem zachwycony. Połączenia schodów z regałami na książki są już bardziej popularne, lecz jest to tylko drobny wycinek możliwości aranżacji schodów w sposób ciekawy i niekonwencjonalny.

Na jakie wykończenie schodów się zdecydujecie? Co Was przekonuje do tego rozwiązania?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrop drewniany – zalety i wady
Następny artykułJak zbudować grill?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here