Do wykonania grilla ogrodowego trwale połączonego z gruntem potrzebujemy:

– Łopaty do wykopania otworu pod fundament
– Około 3-4 taczki betonu
– Zaprawa cementowa najlepiej ognioodporną i dostosowaną do wysokich temperatur i mrozoodporną
– Cegłę szamotową aby odpowiednio wykonać palenisko
– Cegłę innego rodzaju (zwykłą lub klinkierową)
– Poziomicę
– Kielnię
– Szpachlę
– 2 wiaderka
– Wiertarkę z mieszadłem
– Materiał do obłożenia grilla i wykonania warstwy dekoracyjnej jego powierzchni (np. kamień naturalny) oraz fugę i preparat do impregnacji kamienia
– Gotowy daszek na komin

  • Krok pierwszy

    Planowanie kształtu naszego grilla
    Przed przystąpieniem do prac należy sobie wstępnie rozrysować ołówkiem na kartce kształt grilla, jaki chcemy uzyskać. Można ewentualnie podpatrzeć grilla zbudowanego u sąsiada na działce lub poszukać inspiracji na stronach internetowych. Kształt naszego grilla musi zostać ustalony przed przystąpieniem do prac nad jego wykonaniem.

  • Krok drugi

    Wykonanie fundamentu pod grilla
    Pracę rozpoczynamy od wykonania prowizorycznego fundamentu, którego głębokość nie powinna przekraczać 30 – kilku cm. Wykonujemy otwór łopatą w ziemi, następnie zalewamy go betonem. Jeżeli zostało nam z budowy domu kilka krótkich prętów stalowych można je zatopić w tym betonie. Zbrojenie takiego fundamentu nie jest jednak konieczne. Górną powierzchnię fundamentu należy równo ściągnąć pacą. Wyrównujemy betonową powierzchnię fundamentu przed jego zaschnięciem, pilnując, aby ta płaszczyzna była pozioma – sprawdzamy to poziomicą.

  • Krok trzeci

    Rozpoczynamy prace nad wznoszeniem grilla
    Na tak przygotowanym fundamencie rozpoczynamy wznoszenie naszego grilla. Najpierw murujemy przestrzeń pod paleniskiem. Jej wysokość powinna być tak dostosowana, aby wygodnie korzystało nam się z paleniska. Możemy do wysokości 2 lub 3 warstw cegieł poniżej planowanego paleniska (czyli około 20 cm poniżej planowanej wysokości paleniska) wykonać podmurówkę z dowolnego materiału (niekoniecznie o właściwościach odpornych na działanie wysokiej temperatury). Materiałami użytymi na tym etapie mogą być różne rodzaje cegły – cegła tradycyjna pełna, cegła klinkierowa – jeżeli takie zostały nam z budowy domu czy ogrodzenia. Najlepszym rozwiązaniem i najprostszym jest wybudowanie podmurówki do wysokości paleniska w kształcie prostokąta, kwadratu bez jednej przedniej ścianki. Taki obwód wygodnie muruje się właśnie z cegieł. Należy pamiętać, aby cegły ustawiać w poszczególnych warstwach przesuwać o połowę długości jednej z nich. Każda warstwa powinna być kontrolowana poziomicą, czy jest prosta.

  • Krok czwarty

    Wykonanie półeczek pod paleniskiem właściwym
    W takiej wnęce pod paleniskiem można zrobić sobie półeczki – można w tym celu powypuszczać cegły do środka (wnętrza) tego obwodu tak, żeby wystawały 3-4 cm krawędzią do środka. Następnie na tych wypustach możemy oprzeć przygotowane z drewnianych blatów półki. Pod paleniskiem właściwym grilla, jak i również z boku grilla, należy przewidzieć kilka półek. Można je wykonać z drewna bądź z kawałków blachy. Jest to wygodne i sprytne rozwiązanie, ponieważ te półki poza sezonem można przechowywać w garażu lub innym suchym miejscu.

  • Krok piąty

    Płyta paleniska na żarzące się węgle
    Płytę na żarzące się węgle możemy sobie odlać z betonu, gdyż kamienna może pęknąć pod wpływem temperatury. Płyta betonowa jest prosta i tania w wykonaniu. Obliczając, na jakiej wysokości ją umieścić, należy pamiętać, że na płytę betonową musimy nałożyć dodatkowo co najmniej 2 warstwy cegły szamotowej. W ten sposób będziemy wiedzieli, na jakiej wysokości powinno znajdować się palenisko. Płytę betonową po zaschnięciu mocujemy do zbudowanej już podmurówki na zaprawie cementowej. Może ona wystawać poza obrys podmurówki, wówczas utworzy nam dwie dodatkowe półki po bokach grilla. Na płycie betonowej układamy ścianki paleniska z cegły szamotowej.

  • Krok szósty

    Murowanie ścianek paleniska
    Palenisko i ścianki podmurówki 20 cm bezpośrednio pod płytą paleniska musimy wykonać z cegły szamotowej, ze względu na wysoką temperaturę paleniska i odporność tego rodzaju cegły na wysokie temperatury. W palenisku można zrobić podobne wypusty z cegieł jak na półeczki wykonane w podmurówce. Wypusty należy zrobić na szerokość 2-3 cm z krawędzi cegieł. Pozwoli nam to na swobodne dobieranie wysokości kratki na przyrządzone potrawy nad żarzącymi się węglami. Wymiary paleniska najwygodniej jest dostosować do kratek, które uda nam się zakupić. Jeżeli mamy kratkę o wymiarach 45*30 cm to staramy się palenisko wykonać maksymalnie o wymiarach 50*35 cm. Wymiary te podane są dla wnętrza paleniska. Drugą alternatywą dla możliwości regulacji wysokości kratki jest zakupienie 4-5 gotowych blach z haczykami i ich zamontowanie wewnątrz paleniska. Lepiej zastosować ich więcej, niż tylko 3 blachy, ponieważ kratka będzie pewniej wspierać się na tych podparciach i będziemy mogli stawiać na niej cięższe rzeczy. Palenisko z całą komorą, w której smażą się potrawy nie powinno przekraczać wysokości 60 kilku centymetrów, ze względu na duże straty ciepła przy jego większych wymiarach.

  • Krok siódmy

    Murowanie komina nad paleniskiem
    Od maksymalnej wysokości paleniska należy rozpocząć murowanie daszka z kominem. Komin ma zabudowane wszystkie ścianki i powinien stopniowo zwężać się ku górze. W tym celu należy tak ustawiać cegły, aby zwężenie wynosiło 2-3 cm z szerokości cegły w każdej kolejnej warstwie. Wylot komina powinien mieć średnicę co najmniej około 15*15 cm. Zasady murowania z przesunięciem o połowę cegły w każdej kolejnej warstwie tutaj również muszą zostać zastosowane. Komin grilla zabezpieczamy u jego wylotu pamiętając, by otwór u wylotu komina był przesłonięty blaszanym daszkiem (jak w przypadku komina na budynkach mieszkalnych).

  • Krok ósmy

    Wykończenie grilla ogrodowego
    Można obłożyć ceglana powierzchnię zewnętrzną grilla kamieniem naturalnym montowanym na zaprawie klejowej lub cementowej. Nie należy zapominać o tym, aby kamień ułożony na grillu koniecznie zafugować po zaschnięciu zaprawy mocującej go do powierzchni ścianek. Dodatkowo kamień można zabezpieczyć impregnując go specjalnym preparatem ochronnym. Taki grill ogrodowy będzie nam służył długie lata.

  • Jak duży macie ogród? W którym miejscu planujecie zbudować grill?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym wykończyć schody wewnętrzne?
Następny artykułSposoby na zwiększenie efektywności pracowników?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here