Strop drewniany posiada szereg zalet związanych z jego właściwościami oraz sposobem montażu czy funkcjonalnością. Strop drewniany poza lekkością konstrukcji posiada jeszcze wiele istotnych zalet, włącznie z ceną. Jest on o wiele tańszy w porównaniu do stropu żelbetowego.

Podstawowe zalety stropu drewnianego:

– Pierwszą zaletą w przypadku stropu drewnianego jest brak szalunku przy wykonywaniu prac nad stropem. Szalunek pod stropy żelbetowe wymaga z kolei dużo pracochłonności i niemało kosztuje i raczej trudno jest go wykonać samemu, jeżeli nie mamy o tym bladego pojęcia.
– Drewno to materiał naturalny, który tworzy w domu specyficzny mikroklimat i jest korzystny dla środowiska naturalnego oraz wygodny dla mieszkańców domu. Drewno jest materiałem w pełni ekologicznym i biodegradowalnym.
– Budowa stropu drewnianego polega w dużej mierze na rozłożeniu na ścianach na przygotowanym wieńcu – belek drewnianych zaimpregnowanych. Ze względu na lekkość tego stropu nie potrzebujemy do jego montażu ciężkiego sprzętu. Pozwala to obniżyć koszty jego montażu.
– Istnieje duża różnorodność stropów drewnianych i rozwiązań technologicznych dotyczących budowy tych stropów, dzięki czemu inwestor bez problemu dobierze sobie rozwiązanie do potrzeb własnego domu.
– Podobnie, jak w przypadku wykonywania konstrukcji żelbetowej możliwe jest podzielenie stropu na etapy jego wykonania, tyle, że w przypadku drewna prace można przerwać w dowolnym momencie. Jednakże przerwy technologiczne w stropie żelbetowym mogą doprowadzić do miejscowego osłabienia konstrukcji stropu, co w przypadku stropu drewnianego nie ma miejsca.
– Dodatkowo strop drewniany może pełnić funkcję dekoracyjną. Może być to strop tzw. półgoły – w którym belki wystają do połowy w pomieszczeniu, które strop przykrywa. W połączeniu z boazerią drewnianą i po jej odpowiednim wymalowaniu i zabezpieczeniu stanowią niewątpliwie piękną ozdobę wnętrza.
– Prowadzenie przez stropy drewniane instalację jest dużo bardziej ułatwione, niż w przypadku konstrukcji żelbetowej.
– Dodatkowo praca ze stropem drewnianym nie nawilgaca niepotrzebnie budynku i poza trocinami nie mamy do czynienia z innym rodzajem zabrudzeń w pomieszczeniach, gdzie taki strop jest budowany.

Strop drewniany jak wszystkie inne rozwiązania budowlane posiada również wady:

– Pierwszą wadą tego stropu jest jego niższa wytrzymałość, która jest dużo mniejsza niż stropu wykonanego z żelbetonu. Ma to o tyle znaczenie, iż do wykonywania ścianek działowych na stropie drewnianym należy używać tzw. materiałów lekkich, typu ścianek gipsowo-kartonowych lub lekkich ścianek drewnianych.
– Kolejną wadą stropu drewnianego jest konieczność jego zabezpieczenia przed działaniem ognia oraz przed działaniem korozji biologicznej. Na rynku istnieje ogromna ilość preparatów zabezpieczających drewno, ewentualnie możemy już na etapie wznoszeniu stropu zakupić drewno już impregnowane.
– Kolejną wadą jest to, iż strop drewniany w budynku murowanym nie współpracuje z konstrukcją budynku. Strop żelbetowy dla porównania usztywnia konstrukcję budynku.
– Istotną wadą stropu z drewna są słabe właściwości dźwiękochłonne, ma on tendencje do łatwiejszego przenoszenia dźwięków. Można rzecz jasna zapobiegać temu, stosując wszelkiego rodzaju izolacje akustyczne i termiczne, jednakże są to zawsze dodatkowe koszty.
– Strop drewniany jest mniej odporny na zawilgocenia i bezpośredni kontakt z wodą. Oczywiście krótkotrwały kontakt z wodą nie zniszczy momentalnie drewna, lecz doprowadzi do wypaczania się drewna (jego skręcania). Zamoczone drewno, następnie szybko wysuszone – w 90% skręci się lub wypaczy.

Planujecie strop drewniany w swoim domu? Co Was przekonuje do tego rozwiązania?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak układać papę termozgrzewalną?
Następny artykułCzym wykończyć schody wewnętrzne?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here