Do układania papy termozgrzewalnej potrzebne będą nam następujące narzędzia:
– Butla z gazem tzw. technicznym (butla ta niczym wizualnie nie różni się od butli z propan-butanem, używanej do zasilania kuchenek gazowych w domach, poza kolorem szyjki tej butli, która jest żółta)
– Palnik gazowy dekarski z jedną lub dwoma dyszami
– Klucz do przykręcenia palnika
Nożyk do cięcia papy (możemy używać oczywiście starego noża kuchennego, ale osobiście doradzam ze względu choćby na zasady bhp)
– Rolka dociskowa z silikonowym wałkiem
– Szpachelka bądź mała kielecka
– Drut bądź rurka zakończona haczykiem do prowadzenia wałka papy

  • Krok pierwszy

    Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

    Układanie papy termozgrzewalnej poprzedzamy odpowiednim przygotowaniem podłoża. Podłoże pod papę termozgrzewalną powinno być oczyszczone z zabrudzeń i ewentualnych pozostałości po innych pracach budowlanych.

  • Krok drugi

    Wybór rodzaju papy termozgrzewalnej
    Rodzaj zastosowanej papy termozgrzewalnej powinien być uzależniony od jej właściwości, miejsca zastosowania, itp. Pomocny przy doborze papy termozgrzewalnej będzie na pewno sprzedawca, który udzieli nam potrzebnych informacji.

  • Krok trzeci

    Warunki atmosferyczne, w których można wykonywać pracę z papą
    Układanie papy termozgrzewalnej powinno odbywać się w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Nie powinniśmy układać papy w deszczowy dzień oraz podczas opadów śniegu, nie można układać papy na oblodzonym dachu lub przy silny wietrze – także ze względów bezpieczeństwa. Poza tym temperatura otoczenia powinna być odpowiednia. Dla układania papy termozgrzewalnej oksydowanej minimalna temperatura układania wynosi 5 stopni Celsjusza, z kolei dla papy termozgrzewalnej modyfikowanej SBS minimalną temperaturą w jakiej można ją układać jest temperatura poniżej 0 C. Możliwe jest obniżenie tej temperatury do -5 dla papy modyfikowanej SBS, jeżeli przynajmniej dobę przed jej układaniem i zgrzewaniem przechowywana była w nierozwiniętych rolkach w temperaturze pokojowej i dopiero bezpośrednio przed zamontowaniem wyniesiono ją na dach przy niskiej temperaturze.

  • Krok czwarty

    Kierunek układania papy termozgrzewalnej na dachu
    Papę układamy pasami skierowanymi równolegle lub prostopadle, w zależności od nachylenia powierzchni dachu, którą ma ona pokryć. Jest to bardzo ważne. Układamy ją w zależności od nachylenia połaci dachu, aby zapewnić odpowiedni spływ wody z połaci dachowej. Przy stosunkowo małym nachyleniu dachu (do 10% nachylenia, czyli średnio 10 cm na długości 1 metr) należy ją układać pasami równolegle do dolnej krawędzi dachu z rynną (okap). Z kolei przy większym nachyleniu musimy zmienić kierunek układania pasów papy i umieszczać je prostopadle w stosunku do krawędzi dolnej dachu zabezpieczonej rynną (okapu). Dach zawsze ma spadek, dlatego należy to sprawdzić przed położeniem papy. Każdy dach powinien mieć ukształtowany nawet minimalny spadek – dotyczy to także dachów, które wyglądają jak płaskie. Na nich spadek jest bardzo mały (2%, czyli 2 cm na metr dachu).

  • Krok piąty

    Przyklejanie I paska papy termozgrzewalnej na powierzchniach
    – Papę termozgrzewalną można z powodzeniem stosować do izolacji przeciwwodnej fundamentów oraz podług na gruncie. Papę termozgrzewalną układa się także na dachach w następujący sposób.
    – Rolkę papy kładziemy na ziemi i wzdłuż jednego boku pomieszczenia lub krawędzi dachu rozwijamy ją dosuwając na całej powierzchni do krawędzi i zwijamy ją z powrotem. Jest to szczególnie przydatna umiejętność, zwłaszcza, gdy mamy przykleić węższy pasek, niż cała rolka (np. pasek o szerokości 60 cm w konkretnym miejscu). Papa może być źle nawinięta w rolce, dlatego trzeba ja najpierw dopasować i ponownie zwinąć.
    – Następnie odwijamy około 0,5 metra długości papy z rolki i podnosimy go drutem z zakrzywionym końcem do góry. Zapalonym palnikiem ustawionym na umiarkowaną temperaturę grzania (czyli – płomień koloru żółtego, nie może być niebieski) ogrzewamy ten koniec papy równomiernie na całej odwiniętej powierzchni zaczynając od strony rolki. Gdy spodnia warstwa papy zaczyna się topić dociskamy ją do podłoża, i przyklejamy cały półmetrowy odwinięty koniec. Koniec ten będzie trzeba dodatkowo docisnąć wałkiem silikonowym, aby dobrze przylgnął do podłoża.
    – Następnie, cofamy rolkę i turlamy ją w stronę przyklejonego kawałka, żeby odsłonić miejsce połączenia papy z podłożem przy samej rolce papy. Ogrzewając rolkę papy równomiernie na całej powierzchni w tym miejscu, równocześnie drutem przesuwamy rolkę w naszym kierunku – musimy się ustawić prostopadle do rolki. Papę musimy przesuwać w naszym kierunku. Tak przyklejamy I arkusz papy.

  • Krok szósty

    Klejenie kolejnych arkuszy papy
    Należy przy tym uważać żeby podczas klejenia nie powstawały pęcherzyki powietrza pod papą. Jeżeli będziemy starannie wykonywać pracę, nie będą nam powstawać wcale, lecz to wymaga drobnej wprawy. Następny arkusz ustawiamy równolegle do arkusza już przyklejonego. do podłoża, nasuwamy jednak kolejny arkusz co najmniej 10 cm na warstwę już przyklejonej papy, aby powstał tzw. zakład. Kolejną rolkę układamy i prowadzimy ten sam sposób, pamiętajmy by wałkiem dobrze dociskać i dobrze nagrzać palnikiem zakład. Na styku zakładu i poprzedniego arkusza powinna spod papy wypłynąć masa bitumiczna równomiernie po całej długości zgrzewu. Mamy wtedy pewność, że połączenie jest szczelne.

  • Krok siódmy

    Dodatkowe warstwy papy w niektórych miejscach
    Należy pamiętać, że na narożach czy wszelkiego rodzaju uskokach powinna znajdować się dodatkowa warstwa papy wycięta z arkusza. W przypadku np. połączenia attyki z dachem czy przy fundamentach, będzie to dodatkowy pasek papy (jeden lub dwa) przyklejony na i pod właściwą warstwę papy. Istnieje na dachu wiele połączeń tzw. trudnych w wykonaniu, które powinny zostać zlecone dekarzowi, np. połączenie spustów dachowych z warstwą papy.

  • Gdzie szukacie porad na temat prac budowlanych i remontowych? Skąd czerpiecie informacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie filtry do wody w domu?
Następny artykułStrop drewniany – zalety i wady

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here