Oczywiście, nie każdy dom z drewna reprezentuje styl góralski, jednak zanim przejdziemy do omówienia tego ostatniego, dobrze jest wspomnieć kilka słów o tym rodzaju budownictwa w ogóle. Wiele osób z pewnością zaciekawi fakt, że mieszkańcy domów z drewna żyją nawet kilkanaście lat dłużej. Wszystko to dzięki specyficznemu mikroklimatowi wnętrza uzyskanego dzięki zastosowaniu naturalnego budulca. Warto też tutaj wspomnieć, że drewnianą posiadłość zbudować można w stosunkowo krótkim czasie (kilka miesięcy), a prace mogą trwać nawet zimą. Ponadto, konstrukcja sprzyja łatwym przebudowom – jeżeli więc po kilku latach wymarzymy sobie przestawienie ścianki, z pewnością nie będzie to tak wielkie przedsięwzięcie, jak w przypadku technologii murowanej.

Przejdźmy do omówienia typowo góralskich domów. W tradycji podhalańskiej wznoszone są one z tzw. płazów, które powstają przez rozcięcie na pół okazałych pni. Do wyboru mamy taki rodzaj drewna jak m.in. świerk, jodła czy modrzew. Górale, a coraz częściej także firmy zajmujące się realizacją projektów budowlanych, potrafią odpowiednio obrobić drewno, aby nadać mu charakterystyczny, góralski kształt. Typowe domy z bali są proste i raczej pozbawione ozdób, zaś budownictwo góralskie to przede wszystkim ciekawe wykończenie różnymi misternymi wyżłobieniami i kształtami.

wnętrze w stylu góralskimphotoxpress.com

Wnętrza typowo góralskich chat reprezentują zazwyczaj styl rustykalny. Idealnie współgra on z charakterystyczną sylwetką i zdobieniami zewnętrznych fasad. W sklepach stacjonarnych i internetowym bez problemu znajdziemy wiele oryginalnych, ludowych dodatków, które będą pasować do takiego wnętrza. Jednakże, coraz bardziej wyraźny staje się trend, aby tego rodzaju budownictwo aranżować w bardziej nowoczesnym stylu. Takie przełamanie konwencji stworzy nie tylko ciekawy efekt wizualny, lecz także pozwoli połączyć chęć zamieszkania w ekologicznym i „zdrowym” domu, z potrzebami mieszkaniowymi, jakie determinowane są przez współczesne czasy (np. funkcjonalność, wielozadaniowość, minimalizm).

Podobają Wam się domy w stylu góralskim? Co urzeka Was w nim najbardziej? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie grzejniki do łazienki?
Następny artykułJakie oświetlenie do salonu?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here