Budowa domu Dom w stylu góralskim - jak go zaprojektować?

Dom w stylu góralskim – jak go zaprojektować?

-

Oczywiście, nie każdy dom z drewna reprezentuje styl góralski, jednak zanim przejdziemy do omówienia tego ostatniego, dobrze jest wspomnieć kilka słów o tym rodzaju budownictwa w ogóle. Wiele osób z pewnością zaciekawi fakt, że mieszkańcy domów z drewna żyją nawet kilkanaście lat dłużej. Wszystko to dzięki specyficznemu mikroklimatowi wnętrza uzyskanego dzięki zastosowaniu naturalnego budulca. Warto też tutaj wspomnieć, że drewnianą posiadłość zbudować można w stosunkowo krótkim czasie (kilka miesięcy), a prace mogą trwać nawet zimą. Ponadto, konstrukcja sprzyja łatwym przebudowom – jeżeli więc po kilku latach wymarzymy sobie przestawienie ścianki, z pewnością nie będzie to tak wielkie przedsięwzięcie, jak w przypadku technologii murowanej.

Przejdźmy do omówienia typowo góralskich domów. W tradycji podhalańskiej wznoszone są one z tzw. płazów, które powstają przez rozcięcie na pół okazałych pni. Do wyboru mamy taki rodzaj drewna jak m.in. świerk, jodła czy modrzew. Górale, a coraz częściej także firmy zajmujące się realizacją projektów budowlanych, potrafią odpowiednio obrobić drewno, aby nadać mu charakterystyczny, góralski kształt. Typowe domy z bali są proste i raczej pozbawione ozdób, zaś budownictwo góralskie to przede wszystkim ciekawe wykończenie różnymi misternymi wyżłobieniami i kształtami.

wnętrze w stylu góralskimphotoxpress.com

Wnętrza typowo góralskich chat reprezentują zazwyczaj styl rustykalny. Idealnie współgra on z charakterystyczną sylwetką i zdobieniami zewnętrznych fasad. W sklepach stacjonarnych i internetowym bez problemu znajdziemy wiele oryginalnych, ludowych dodatków, które będą pasować do takiego wnętrza. Jednakże, coraz bardziej wyraźny staje się trend, aby tego rodzaju budownictwo aranżować w bardziej nowoczesnym stylu. Takie przełamanie konwencji stworzy nie tylko ciekawy efekt wizualny, lecz także pozwoli połączyć chęć zamieszkania w ekologicznym i „zdrowym” domu, z potrzebami mieszkaniowymi, jakie determinowane są przez współczesne czasy (np. funkcjonalność, wielozadaniowość, minimalizm).

Podobają Wam się domy w stylu góralskim? Co urzeka Was w nim najbardziej? Dajcie znać.

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak się nie kłócić?

Marzeniem każdej kobiety jest idealny związek pełen miłości, harmonii, zgody, kompromisu i podziału obowiązków. Jednak takie związki nie istnieją. Podobnie jak nie istnieją szczęśliwe pary, które się nie kłócą. W rzeczywistości spór przeradzający się czasami w kłótnię świadczy tylko o tym, że związek nadal się rozwija. Kłótnia pomaga bowiem oczyścić atmosferę między partnerami, rozładowuje nagromadzone napięcie i nie pozwala nagromadzić się zbyt długo negatywnym emocjom i żalom.

Zarobki w Szwajcarii

Kurs franka szwajcarskiego spędza sen z powiek wielu Polakom, którzy wzięli kredyt właśnie w tej walucie. Jak zarabiają mieszkańcy Szwajcarii? Czy opłaca się wyjechać do tego kraju w poszukiwaniu lepszych wynagrodzeń?

Zobacz też

Nowelizacja ustawy o przemocy w rodzinie

Sprawa, która od lat dla niektórych była powodem do wstrętu, a dla innych powinnością wynikającą z obowiązków rodzicielskich, znalazła w Polsce uregulowanie prawne.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: