Budowa domu Jak układać obrzeża trawnikowe?

Jak układać obrzeża trawnikowe?

-

Trawa, kora czy kostka brukowa to tylko kilka rodzajów powierzchni, które możemy spotkać w nowoczesnych ogrodach. Jasny podział na strefy to jeden z podstawowych warunków stworzenia funkcjonalnego i estetycznego ogrodu. Sprawdźmy, jak można w tym celu wykorzystać obrzeża trawnikowe i jak je poprawnie zamontować.

Obrzeża trawnikowe eko bord – gdzie je stosować?

Wbrew nazwie obrzeża trawnikowe możemy stosować nie tylko do ograniczania trawników i oddzielania ich od innych części ogrodu. Ekobordy trawnikowe z powodzeniem mogą posłużyć również do ograniczenia:

  • powierzchni korowanych,
  • powierzchni wysypanych ozdobnym tłuczniem,
  • powierzchni obsadzonych roślinami okrywowymi,
  • powierzchni utwardzonych kostką brukową, granitową itd.

Sposób montażu różni się w zależności od tego przy, jakiej powierzchni stosujemy obrzeża trawnikowe. Więcej informacji na temat tego, jak poprawnie wkopać obrzeża trawnikowe znajdziecie poniżej.

Obrzeża trawnikowe czy krawężniki ozdobne?

Obrzeża trawnikowe to świetna alternatywa dla stosowanych w przeszłości krawężników. Betonowe krawężniki ozdobne ze względu na swoją wagę, na niektórych rodzajach gleby mogą wymagać stworzenia odpowiedniej podbudowy. Obrzeża trawnikowe są dużo prostsze w montażu i można je stosować na każdym rodzaju gleby. Kolejnym atutem obrzeży trawnikowych jest to, że możemy zamontować je w taki sposób aby były praktycznie niewidoczne ale nadal spełniały swoją funkcję. Wykonane z tworzywa eko bordy możemy wykorzystać do stworzenia łuków i zaokrągleń. Nie jest to oczywiście możliwe w przypadku betonowych krawężników. Są one co prawda odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Jednak tworzywo, z którego wykonane są obrzeża trawnikowe, również świetnie opiera się działaniu sił natury i zachowuje swoje właściwości przez długie lata.

Jak poprawnie montować obrzeża trawnikowe?

To jak poprawnie zamontować obrzeża trawnikowe eko bord zależy od tego, wokół jakiej powierzchni je stosujemy. Z jednej strony obrzeża muszą spełniać swoją funkcję, z drugiej nie powinny utrudniać późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Spójrzmy więc, jak układać obrzeża trawnikowe w zależności od rodzaju nawierzchni:

  • Wokół trawnika obrzeża układamy w taki sposób, aby możliwe było najechanie na nie kołem kosiarki. Zbyt mocno wystające eko bordy mogą utrudniać koszenie i wymuszać na nas używanie dodatkowo podkaszarki w trudno dostępnych miejscach.
  • Wkopując obrzeża trawnikowe wokół powierzchni wysypanej ozdobnym tłuczniem lub kamieniem warto zrobić to tak, aby minimalnie wystawało ono nad powierzchnię gruntu. Stworzy to barierę zapobiegająca przemieszczaniu się wysypanego materiału.
  • Wystająca ponad powierzchnię gruntu bariera powinna być nieco większa w przypadku powierzchni korowanych. Kora jest materiałem lekkim, który łatwo przemieszcza się pod wpływem wiatru, opadów czy nawet chodzenia. Odpowiednio wkopane obrzeże trawnikowe stworzy barierę która, chociaż częściowo zniweluje to zjawisko.

Sam montaż obrzeży jest banalnie prosty. Poszczególne segmenty obrzeży łączymy za pomocą znajdujących się na końcach zatrzasków i przytwierdzamy do podłoża specjalnymi szpilkami. Zamontowanie obrzeży trawnikowych nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi ani wiedzy. Z powodzeniem możemy założyć je samodzielnie lub z pomocą rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zalety stosowania offshoringu

Offshoring polega na wydzieleniu z firmy określonych zadań, funkcji i procesów. Realizacją tych zadań, funkcji i procesów zajmuje się wówczas wyspecjalizowana w tym zakresie firma zewnętrzna. Bardzo istotną charakterystyką offshoringu jest to, że wykonaniem zleconych czynności zajmuje się firma zagraniczna, co w istotny sposób odróżnia offshoring od outsourcingu.

Zasady przyznawania zasiłku rodzinnego

Zasiłek rodzinny należy do katalogu , których celem jest wsparcie rodzin z dziećmi, jego otrzymanie zależne jest od osiąganych dochodów. Podobnie jak świadczenia opiekuńcze i becikowe kwestie związane z zasiłkiem rodzinnym uregulowane zostały w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Zobacz też

Jak dobrze nakładać podkład na twarz?

Tego kosmetyku chyba nie trzeba przedstawiać żadnej kobiecie. Dla sporej liczby pań jest on tak ważny jak krem. Jednak warto poznać kilka sposobów jego nakładania na skórę naszej twarzy, tak aby zawsze wyglądał jak najbardziej naturalnie i nie sprawiał wrażenia maski.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: