Ogród Ile kosztuje trawnik – jego założenie i pielęgnacja

Ile kosztuje trawnik – jego założenie i pielęgnacja

-

Koszt trawnika z rolki może na pierwszy rzut oka zniechęcać do wyboru takiego rozwiązania. Po dokładniejszej analizie okazuje się, że zalety trawnika rolowanego w wielu przypadkach mogą wynagrodzić nieco wyższą cenę za metr kwadratowy. Sprawdźmy, ile kosztuje trawnik z rolki i czy warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Ile kosztuje trawnik z rolki?

Na koszt trawnika z rolki wpływa kilka czynników. Do najważniejszych należą gatunek i rodzaj trawy oraz powierzchnia trawnika, jaki chcemy założyć. Naturalnie im większą ilość trawy z rolki będziemy chcieli kupić, na tym większy rabat możemy liczyć. Ważna jest również mieszanka nasion, jakie zawiera trawa z rolki. Producent podaje zwykle dokładne informacje na ten temat. Do najtańszych należą uniwersalne mieszanki do ogrodów czy na tereny zielone. Nieco droższa będzie specjalna trawa z rolki przeznaczona na boiska czy inne obiekty sportowe. Cena za m2 trawy z rolki wynosi zwykle od nieco ponad 7 do kilkunastu złotych. Do całkowitego kosztu trawnika z rolki musimy doliczyć jeszcze koszty transportu lub ewentualnego położenia, jeśli korzystamy w tym celu z firmy zewnętrznej.

Trawnik z rolki – cena to nie wszystko

Rozważając wybór pomiędzy trawnikiem z rolki a trawnikiem wysiewanym, nie możemy brać pod uwagę wyłącznie ceny. Cena za m2 trawnika z rolki jest oczywiście większa niż trawnika z siewu. Musimy jednak pamiętać, że trawnik z rolki to bardzo duża oszczędność czasu i nakładu pracy. Zakładanie trawnika z rolki jest banalnie proste i będziemy mogli dokonać tego samodzielnie czy z pomocą rodziny. Co więcej, z takiego trawnika możemy korzystać już po 2 – 3 tygodniach. Z trawnika wysiewanego będziemy mogli w pełni korzystać dopiero po około 2 miesiącach. Okres intensywnej pielęgnacji po założeniu trawnika jest dużo krótszy w przypadku trawnika rolowanego. Przekłada się to na niższe zużycie wody czy mniejszą ilość potrzebnych nawozów i środków odchwaszczających. Są to również elementy, które pośrednio wpływają na ostateczny koszt trawnika z rolki.

Trawnik rolowany – jak o niego dbać?

Różnice w pielęgnacji trawnika rolowanego a trawnika wysiewanego w tradycyjny sposób, dotyczą wyłącznie pierwszych kilku tygodni. Pierwsze 7 do 10 dni jest kluczowe dla odpowiedniego ukorzenienia się trawnika rolowanego. W tym czasie trawa z rolki nie powinna być intensywnie użytkowana. Sporadyczne przejście przez trawnik nie powinno mu zaszkodzić. Jednak zabawy czy dłuższy wypoczynek na świeżo położonym trawniku z rolki są zdecydowanie niewskazane. W ciągu pierwszego tygodnia musimy również zadbać o intensywne i systematyczne podlewanie trawy. Pierwsze koszenie przypada zwykle około dwóch tygodni po położeniu trawnika. A mnie więcej od 5 – 6 tygodnia pielęgnacja obu rodzajów trawników przebiega w identyczny sposób. 

Mimo nieco większych nakładów finansowych, potrzebnych na wykonanie takiego trawnika, trawy z rolki cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Jeśli planujecie założenie trawnika wokół domu czy firmy, zdecydowanie warto wziąć taką opcję pod uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co kupić koleżance na urodziny?

Urodzinowy prezent dla koleżanki jak każdy zresztą prezent może być dla nas kłopotliwy. Jest tak kiedy kompletnie nie mamy pomysłu na taki podarunek. Bywa też, że na urodzinową imprezę jesteśmy zaproszeni w ostatniej chwili i na znalezienie odpowiedniego prezentu mamy kilka godzin. W takiej sytuacji nasze poszukiwania zacznijmy w sklepach-galeriach, gdzie pułki uginają się pod pięknymi przedmiotami.

Chłopak chce „dowodu miłości” – co robić?

Temat seksu pojawia się w związkach prędzej lub później. Naturalne jest, że dwoje zakochanych w sobie ludzi, pragnie bliskości fizycznej. Podjęcie decyzji o współżyciu nie jest jednak prostą decyzją. Trzeba liczyć się z konsekwencjami.

Zobacz też

Izolacja fundamentów krok po kroku

Woda w najniższym punkcie budynku czy też zawilgocone ściany (pleśń, grzyb, czy ine zacieki) są przyczyną źle bądź wcale nie wykonanej izolacji fundamentów. Izolacji ścian fundamentowych dokonujemy zawsze na zewnątrz budynku.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: