Ogród Ile kosztuje trawnik – jego założenie i pielęgnacja

Ile kosztuje trawnik – jego założenie i pielęgnacja

-

Koszt trawnika z rolki może na pierwszy rzut oka zniechęcać do wyboru takiego rozwiązania. Po dokładniejszej analizie okazuje się, że zalety trawnika rolowanego w wielu przypadkach mogą wynagrodzić nieco wyższą cenę za metr kwadratowy. Sprawdźmy, ile kosztuje trawnik z rolki i czy warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Ile kosztuje trawnik z rolki?

Na koszt trawnika z rolki wpływa kilka czynników. Do najważniejszych należą gatunek i rodzaj trawy oraz powierzchnia trawnika, jaki chcemy założyć. Naturalnie im większą ilość trawy z rolki będziemy chcieli kupić, na tym większy rabat możemy liczyć. Ważna jest również mieszanka nasion, jakie zawiera trawa z rolki. Producent podaje zwykle dokładne informacje na ten temat. Do najtańszych należą uniwersalne mieszanki do ogrodów czy na tereny zielone. Nieco droższa będzie specjalna trawa z rolki przeznaczona na boiska czy inne obiekty sportowe. Cena za m2 trawy z rolki wynosi zwykle od nieco ponad 7 do kilkunastu złotych. Do całkowitego kosztu trawnika z rolki musimy doliczyć jeszcze koszty transportu lub ewentualnego położenia, jeśli korzystamy w tym celu z firmy zewnętrznej.

Trawnik z rolki – cena to nie wszystko

Rozważając wybór pomiędzy trawnikiem z rolki a trawnikiem wysiewanym, nie możemy brać pod uwagę wyłącznie ceny. Cena za m2 trawnika z rolki jest oczywiście większa niż trawnika z siewu. Musimy jednak pamiętać, że trawnik z rolki to bardzo duża oszczędność czasu i nakładu pracy. Zakładanie trawnika z rolki jest banalnie proste i będziemy mogli dokonać tego samodzielnie czy z pomocą rodziny. Co więcej, z takiego trawnika możemy korzystać już po 2 – 3 tygodniach. Z trawnika wysiewanego będziemy mogli w pełni korzystać dopiero po około 2 miesiącach. Okres intensywnej pielęgnacji po założeniu trawnika jest dużo krótszy w przypadku trawnika rolowanego. Przekłada się to na niższe zużycie wody czy mniejszą ilość potrzebnych nawozów i środków odchwaszczających. Są to również elementy, które pośrednio wpływają na ostateczny koszt trawnika z rolki.

Trawnik rolowany – jak o niego dbać?

Różnice w pielęgnacji trawnika rolowanego a trawnika wysiewanego w tradycyjny sposób, dotyczą wyłącznie pierwszych kilku tygodni. Pierwsze 7 do 10 dni jest kluczowe dla odpowiedniego ukorzenienia się trawnika rolowanego. W tym czasie trawa z rolki nie powinna być intensywnie użytkowana. Sporadyczne przejście przez trawnik nie powinno mu zaszkodzić. Jednak zabawy czy dłuższy wypoczynek na świeżo położonym trawniku z rolki są zdecydowanie niewskazane. W ciągu pierwszego tygodnia musimy również zadbać o intensywne i systematyczne podlewanie trawy. Pierwsze koszenie przypada zwykle około dwóch tygodni po położeniu trawnika. A mnie więcej od 5 – 6 tygodnia pielęgnacja obu rodzajów trawników przebiega w identyczny sposób. 

Mimo nieco większych nakładów finansowych, potrzebnych na wykonanie takiego trawnika, trawy z rolki cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Jeśli planujecie założenie trawnika wokół domu czy firmy, zdecydowanie warto wziąć taką opcję pod uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nowelizacja ustawy o zwierzętach niebezpiecznych w 2011 roku

Na przetrzymywanie jakich zwierząt trzeba mieć odpowiednie pozwolenie? W sierpniu 2011 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi przetrzymywanie wielu gatunków zwierząt w domu przestało być legalne. Lista objętych zakazem gatunków jest olbrzymia i za jej sprawą możemy np. zapomnieć o szympansie w domu. Dużo łatwiej będzie za to z żyrafą w ogródku...

Kopertówka z filcu – jak zrobić?

Mnogość kolorów, kształtów i materiałów. Tak maleńkie, że pomieszczą jedynie telefon i błyszczyk, albo duże jak u Alexis z Dynastii. Kopertówki. Tutaj dowiesz się, jak zrobić własną, najprostszą na świecie kopertówkę z filcu.

Zobacz też

Drinki z Amaretto – przepisy

Amaretto to bardzo słodki migdałowy likier, który większości z nas kojarzy się z tiramisu. Nie jest mocnym alkoholem, jednak jego słodycz i charakterystyczny zapach mogą wzbogacić niejednego drinka.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: