Krok pierwszy – po co jest nam potrzebny kominek?

Jeżeli chcemy kominek wykorzystać jako jedyny (czy dodatkowy) system ogrzewania domu z wykorzystaniem systemu DGP (dystrybucji gorącego powietrza) warto przemyśleć, czy salon to rzeczywiście najlepsze miejsce.

Przeciw:

Ogrzewanie domu przy pomocy kominka wymaga ciągłego podsycania w nim ognia, co wiąże się z koniecznością zgromadzenia zapasów drewna, częstego usuwania popiołu i czyszczenia szyby wkładu kominkowego.

W takim wypadku musimy przewidzieć wokół kominka odpowiednią przestrzeń, by sprawnie i nie brudząc np. dywanu czy podłogi opalać w kominku.

Należy wybrać kominek z paleniskiem zamkniętym, który ma znacznie większą wydajność cieplną. Podobnie, jeżeli zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym (podgrzewającym wodę). Podgrzanie wody wymaga systematycznego opalania w kominku

Za:

Tańsze koszty ogrzewania i paliwa (drewno)

Duża wydajność cieplna kominka z paleniskiem zamkniętym i możliwość ogrzania całego jednorodzinnego domku

Niezależne ogrzewanie od systemu C.O.

Osobiście nie polecam otwartego paleniska kominkowego w salonie, aczkolwiek niektórzy decydują się na takie rozwiązanie.

Przeciw:

Nie jest ono funkcjonalne, ma słabą wydajność cieplną i zużywa duże ilości drewna.

Minusem jest to, że nadaje się ono do naprawdę dużych i przestronnych wnętrz, gdyż możliwość jego aranżacji (np. na samym środku pomieszczenia) jest znacznie większa.

otwarte palenisko wymaga dodatkowej wentylacji wspomagającej odprowadzanie spalin, gdyż przy nieodpowiednim systemie kominowym może dojść do zaczadzenia czy pożaru w salonie. Także w trakcie dokładania drewna istnieje ryzyko zaprószenia ognia, gdy palenisko nie jest odpowiednio zabezpieczone.

Jeżeli kominek ma pełnić wyłącznie rolę ozdoby i nie ogrzewać pomieszczeń domu – powyższe dylematy nie mają znaczenia.

Krok drugi – gdzie umieścić kominek?

Rozmieszczenie mebli i telewizora w salonie w salonie jest zawsze ograniczone umieszczeniem w nim kominka.

Kominek znacznie ogranicza możliwości aranżacji wnętrza które ma małą powierzchnię.

W takim wypadku telewizor nie może zostać umieszczony za blisko kominka (ze względu na kable i wysoką temperaturę) ani naprzeciw kominka (odbijające się refleksy ognia). Polecana jest ściana prostopadła do tej, na której został umieszczony kominek.

Także dojście do kominka (komunikacja) musi być swobodna.

W zależności od wielkości salonu należy przemyśleć umiejscowienie kominka biorąc pod uwagę położenie komina. Kominek w salonie musi być położony jak najbliżej komina, aby przewód łączący je miał jak najmniej zagięć.

Kominek jest sprzętem ciężkim, zatem strop salonu powinien mieć odpowiednią wytrzymałość.

Krok trzeci – dodatkowe zabezpieczenia

Dodatkowe, konieczne zabezpieczenia zwiększają koszty montażu i jednocześnie ograniczają możliwość aranżacji wnętrza.

Problemem może okazać się szyba, która tylko w sklepie wygląda estetycznie. W trakcie palenia ulega ona zadymieniu. Można uniknąć tego efektu paląc wyłącznie suszonym minimum 2 lat drewnem z drzew wyłącznie liściastych lub stosując specjalne szyby – które są znacznie droższe. Samoczyszcząca szyba czy zastosowanie kurtyny powietrznej pozwoli ograniczyć do minimum osadzanie się sadzy na szybie.

Podłoga wokół kominka powinna zostać wykonana z tworzywa ognioodpornego tworząc pas o szerokości co najmniej pół metra od kominka. Można w tym celu użyć kamiennych lub gresowych płyt bądź (mniej jednak estetycznej) blachy.

Meble i inne łatwopalne sprzęty powinny znajdować się w odległości około 1 metra od kominka, co ogranicza przestrzeń, gdy salon nie jest duży.

Aby rozżarzone fragmenty drewna nie uszkodziły pozostałej części podłogi czy mebli warto przed kominek zakupić parawan z niepalnego materiału w postaci siatki lub szklanej (żaroodpornej) przesłony.

kominek w domuphotoxpress.com

Krok czwarty – moc kominka a kubatura powierzchni

Aby moc kominka była zgodna z normami budowlanymi (zapewniającymi bezpieczeństwo) należy dokonać następujących obliczeń:

1)kubatura salonu nie może być mniejsza niż 30m³

2)należy doliczyć dodatkowo jaką moc ma kominek (wartość podawana w kW). Musimy przyjąć, że dla 1 kW kominka potrzebujemy 4m³ powierzchni salonu. Przykładowo dla kominka o mocy 14 kW wymagana kubatura salonu wynosi 14 * 4 = 56 m³

Krok piąty – obudowa kominka

Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia, gdyż obudowa kominka może być małym dziełem sztuki i rzeczywiście stanowić wyjątkowy wystrój wnętrza. Obudowa kominka powinna być wykonana z materiałów niepalnych i zgodnie z normami budowlanymi.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zdecydowalibyście się na kominek? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak nosić frak?
Następny artykułOglądanie telewizji w towarzystwie – czy wypada?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here