Kontroli podlega stan instalacji gazowej, którą kontroluje się zazwyczaj razem z przewodami kominowymi i wentylacyjnymi. Konieczność łączenia kontroli tych instalacji wynika z faktu, że wiele osób wykorzystuje do ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody kotły i urządzenia na paliwo gazowe.

Zgodnie z Prawem budowlanym, okresowa kontrola instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) musi być przeprowadzana raz do roku.1

Zgodnie z zaleceniami, sprawność techniczna instalacji gazowej powinna być sprawdzana równolegle z przeprowadzaniem kontroli stanu technicznego przewodów kominowych w budynku. Za instalacje gazową prawo uznaje nie tylko przewody gazowe w budynku, lecz także armaturę, wyposażenie dodatkowe oraz urządzenia, które są zasilane paliwem gazowym.2 Początek instalacji gazowej ma miejsce na połączeniu przewodu z kurkiem głównym gazowym, który odcina tę instalację od przyłącza. Zakończenie instalacji gazowej znajduje się w urządzeniach gazowych wraz z tymi urządzeniami.

Najważniejszym elementem kontroli instalacji gazowej jest przeprowadzanie próby szczelności instalacji. Do obowiązków właściciela domu czy budynku wielorodzinnego (mieszkania) należy zapewnienie realizacji zaleceń wskazanych w protokołach kontroli. Zalecenia te mogą dotyczyć np. zwiększenia kubatury pomieszczenia, w którym znajduje się piecyk gazowy przez stworzenie dodatkowej wentylacji do innego pomieszczenia lub powiększenie otworów wentylacyjnych w drzwiach pomieszczenia. Do przykładowych zaleceń można dodać przepięcie piecyka gazowego tak, aby wylot spalin został podłączony do innego przewodu w kominie.

W czasie kontroli instalacji gazowej osoba posiadająca uprawnienia do przeprowadzania takich kontroli powinna sprawdzić stan techniczny i sprawność następujących urządzeń:

– szafki gazowej, która znajduje się na zewnątrz lub wewnątrz budynku
– złącza izolującego
– armatury
– wszelkich połączeń elementów instalacji gazowej (połączenia rur, którymi dostarczany jest gaz) – kontroli podlegają wsszystkie rodzaje połączeń: gwintowane, spawane, mechaniczne, lutowane
– szczelności szybów pionów instalacyjnych, w których biegną elementy instalacji (jeżeli w budynku jest pion instalacyjny)
– gazomierza indywidualnego
– rur i kształtki
– końcowych urządzeń gazowych

Wyniki kontroli są wiążące dla właściciela nieruchomości i powinny mu zostać przekazane w formie protokołu. Właściciel jest zobowiązany w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli instalacji zapewnić usunięcie stwierdzonych w czasie kontroli uszkodzeń oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, w szczególności zaś zatrucie gazem.3

Szczegóły dotyczące zakresu, metod i zasad związanych z przeprowadzaniem kontroli są zawarte w szczegółowej normie PN-M.-34507:2002 Instalacja gazowa. Kontrola okresowa.

Co sądzicie o tych przepisach? Czy kontrole powinny być wykonywane częściej? Wypowiedzcie się!

1. Art. 62 ust. 1 pkt. 1 lit. c) Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
2. § 3 pkt. 13 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z późniejszymi zmianami
3. Art. 70 ust.1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOkresowa kontrola budynków mieszkalnych – na czym polega, kiedy się ją wykonuje?
Następny artykułPolecenie zapłaty a zlecenie stałe – porównanie

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here