Prawo Okresowa kontrola budynków mieszkalnych - na czym polega,...

Okresowa kontrola budynków mieszkalnych – na czym polega, kiedy się ją wykonuje?

-

Kontrola stanu technicznego dachu czy elewacji nie dotyczy np. właścicieli domów jednorodzinnych, jednakże w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 000 m2 kontrole stanu technicznego samego budynku są wymogiem prawnym rygorystycznie przestrzeganym.

Prawo budowlane nakłada na właściciela (a także zarządcy) obiektu budowlanego obowiązek użytkowania i utrzymywania obiektu budowlanego w odpowiednim stanie technicznym. Obowiązek ten dotyczy zwłaszcza bezpiecznego użytkowania obiektu w przypadku, gdy na budynek działają siły przyrody: burze, silne wiatry, śnieg zalegający na dachu, intensywne opady deszczu (mogą zalać piwnice budynku), pożary. Działające na budynek zjawiska przyrody mogą prowadzić do jego uszkodzenia, które może w efekcie być przyczyną katastrofy budowlanej lub innego wypadku – np. porażenia prądem. Dlatego też ważne jest utrzymanie budynku w odpowiednim stanie technicznym i dokonywanie napraw uszkodzeń powstałych na skutek takich zdarzeń.1

W związku z powyższymi zagrożeniami istnieje obowiązek poddawania budynku i znajdujących się w nim poszczególnych instalacji okresowej kontroli przez właściciela lub zarządcę budynku. Okresowa, coroczna kontrola w budynku polega na:

– sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy czynników atmosferycznych i niszczące działania wynikające z użytkowania i eksploatacji budynku. Kontroli tej nie ma obowiązku przeprowadzać właściciel i zarządca budynków mieszkalnych jednorodzinnych, domków letniskowych, obiektów, na które nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.
– sprawdzeniu stanu instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska (zwłaszcza instalacji odprowadzania ścieków)
sprawdzeniu instalacji gazowych i przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), gdyż te instalacje mogą wywołać pożar lub wybuch, jeżeli są uszkodzone czy nieszczelne2

Ponadto, w okresie 5-letnim powinna chociaż raz zostać przeprowadzona kontrola mająca sprawdzić stan techniczny budynku i jego przydatność do użytkowania. Przeprowadzana kontrola (raz na 5 lat) powinna obejmować:

– estetykę obiektu budowlanego i jego otoczenia (czy nie szpeci on okolicy)
– kontrolę instalacji elektrycznej oraz odgromowej (piorunochronu) w zakresie obejmującym ocenę stanu połączeń, stanu liczników i bezpieczników oraz innego osprzętu, stanu i działania zabezpieczeń chroniących użytkowników przed porażeniem prądem czy pożarem, oporności przewodów i uziemienia instalacji.3

Kontroli okresowej (w zakresie stanu technicznego elementów budynku narażonych na szkodliwe czynniki atmosferyczne, stanu przewodów kominowych i instalacji gazowej oraz instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska) podlegają co najmniej 2 razy w roku (w terminie do 31 maja oraz do 30 listopada). Dwukrotnej kontroli w ciągu roku podlegają obiekty:

– które mają powierzchnię zabudowy przekraczająca 2 000 m2
– których powierzchnia dachu przekracza 1 000 m2 – także supermarkety, hale targowe itp.

Kontroli właściwych specjalistów podlegają także urządzenia i instalacje grzewcze w budynkach oraz parametry efektywności energetycznej kotłów ogrzewania. Kontrola instalacji centralnego ogrzewania powinna zostać przez właściciela nieruchomości przeprowadzana:

co najmniej raz na 2 lata – w czasie kontroli sprawdzeniu podlega stan techniczny kotłów oraz ich parametry efektywności energetycznej (także dopasowanie wielkości i wydajności kotła do potrzeb użytkowych w danym budynku). Obowiązek kontroli co 2 lata dotyczy wyłącznie kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW
co najmniej raz na 4 lata – taka kontrola dotyczy kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem

Powyższe kontrole powinny przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub posiadające odpowiednie kwalifikacje do ich przeprowadzania.

Jakie jest Wasze zdanie na temat tych przepisów? Czekamy na opinie!

1. Podstawa prawna: art. 61 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
2. Art. 62 ust. 1 pkt. 1 lit. a), b), c) Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
3. Art., 62 ust. 1 pkt. 2 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie są akcesoria dachowe?

Akcesoria do dachów w dużej mierze są zależne od rodzaju kształtu i wybranego materiału do pokrycia dachowego. Dobór akcesoriów jest bardzo duży, nie wszystkie zaś propozycje są niezbędne dla montażu i korzystania z dachu. Istnieją akcesoria dla poszczególnych rodzajów pokrycia, o podobnych nazwach i kształtach, różniące się tylko rodzajem materiałów z jakich zostały wykonane.

Jak poprawiać błędy w towarzystwie? Jak uniknąć błędów?

Czy powinno się zareagować, gdy jesteśmy świadkami czyjegoś błędu? Czy powinniśmy zareagować, gdy ktoś zachowuje się niewłaściwie? Co na ten temat mówi etykieta?

Zobacz też

Jak pozbyć się plam po antyperspirancie?

Plamy po antyperspirantach wyglądają wyjątkowo brzydko. Najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Pierwsza zasada brzmi: zakładajmy ubranie dopiero wtedy, kiedy antyperspirant zdąży wyschnąć na naszej skórze. Po drugie – przed praniem można zapierać tkaninę pod pachami zwykłym szarym mydłem. Dzięki temu plamy będą szybko usuwane i nie będą wżerały się w materiał.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: