Choroby Lamblioza - przyczyny, objawy, leczenie

Lamblioza – przyczyny, objawy, leczenie

-

Ponadto zachorowania odnotowuje się także często wśród dzieci, które przebywają w dużych skupiskach rówieśników. Do takich miejsc należą żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie chorują na lambliozę, wręcz przeciwnie, choć rzeczywiście ma to miejsce dużo rzadziej. Do osób narażonych na zakażenie pasożytem należą te, które, na co dzień zajmują się hodowlą zwierząt, opieką nad nimi, ale również wszyscy ci, którzy spożywają wodę niedostatecznie oczyszczoną i uzdatnioną, pochodzącą np. ze źródeł. Dlaczego? W takiej wodzie mogą się znajdować cysty, czyli formy inwazyjne pasożyta. Cysty zaś dostają się do wody wraz z zanieczyszczaniem jej kałem chorego człowieka lub zwierzęcia. Zarazić możemy się również, jedząc niemyte lub niedomyte warzywa. Muchy i karaluchy potrafią przenosić Giardię lamblię na różne niezabezpieczone przed owadami pokarmy. Narażeni na zakażenie są również homoseksualiści, na skutek przeniesienia cyst z okolic odbytu do ust.

Aby skutecznie leczyć lambliozę, należy ją prawidłowo rozpoznać. Nie zawsze jest to proste, gdyż duży odsetek osób, które są zarażone tym pasożytem nie obserwują u siebie żadnych niepokojących objawów. Gdy pojawiają się symptomy zwykle są to biegunki obfite w treść śluzową, ale nie mają one charakteru biegunki krwistej. Zaobserwować można całą plejadę niespecyficznych objawów takich ja nudności, wymioty, bóle brzucha i głowy. W postawieniu właściwej diagnozy pomaga wykonanie badania kału, w którym poszukuje się form pasożyta.

Terapię lambliozy opiera się na metronidazolu. Jest to lek, który posiada właściwości przeciwpasożytnicze, działa także na bakterie beztlenowe, dlatego wykorzystuje się go do leczenia wielu chorób. U dorosłego człowieka i dzieci okres leczenia trwa 5 dni. Lek przyjmuje się 3 razy dziennie w dawce, którą ustali lekarz, dopasowując ją do wieku, masy ciała i ciężkości zakażenia. Zwykle taka kuracja jest skuteczna u 80% pacjentów. W trakcie stosowania metronidazolu mogą wystąpić działania niepożądane, najczęstsze z nich to mdłości i metaliczny smak w ustach.

Uwaga!

Nie podaje się metronidazolu kobietom będącym w ciąży i karmiącym piersią. Lekiem stosowanym u tych pacjentek jest paromomycyna przyjmowana przez 7 dni. Czasami u dzieci rozpoczyna się leczenie furazolidonem, którego zaletą jest lepszy smak, zaś wadą mniejsza skuteczność działania. Warto przebadać kał osób, które miały bliski kontakt lub zamieszkują z chorym na obecność pasożytów. Pamiętać należy, iż około 14 dni po zakończeniu terapii trzeba powtórnie wykonać badanie kału, aby sprawdzić czy leczenie odniosło oczekiwane rezultaty i było skuteczne.

Mieliście kiedyś lamblie? W jaki sposób zostaliście zdiagnozowani? Ile trwało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przesądy ślubne

Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej pary pragnącej spędzić razem resztę życia. Stąd tak liczne przygotowania, dopinanie wszystkiego na ostatni guzik i dopilnowanie, aby nic nie zakłóciło tej cudownej uroczystości. Zapewne to właśnie z tego powodu w związku ze ślubem powstało tak dużo, mniej lub bardziej poważnych, niekiedy również zabawnych, a nawet głupich i zupełnie niepotrzebnych przesądów.

Mam romans z mężatką – co robić?

Miłość do mężatki to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Mężczyźni zwykle nie lubią się dzielić obiektem swoich uczuć, a zwłaszcza nie mogą ścierpieć myśli, że ich wybranka dzieli jednocześnie sypialnię z kimś innym. Co zatem może zrobić kochanek zamężnej kobiety?

Zobacz też

Jak komentować blogi?

Komentowanie blogów nie jest sprawą prostą. Twórcy blogów są wrażliwi na wszelkie próby umieszczania spamu czy treści, które według nich nie spełniają założonych kryteriów.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: