U kogo częściej występuje łojotok?

U niektórych osób obserwuje się objawy zaburzenia nazywanego łojotokiem. Mianem tym określamy nadmierne, wzmożone wydzielania łoju przez gruczoły łojowe. Dlaczego tak się dzieje? Pewną rolę w powstawaniu tej patologii odgrywają uwarunkowania genetyczne, czyli dziedziczenie po przodkach skłonności do wytwarzania zbyt dużej ilości łoju. Naukowcy uważają, że rolę w powstawaniu łojotoku odgrywa zakażenie grzybicze, a konkretnie zakażenie drożdżakiem o nazwie Pityrosporum ovale. Bierze się również pod uwagę czynniki immunologiczne. Dwa ostatnie czynniki mogą wyjaśniać 8-16 razy częstsze przypadki zachorowań na łojotokowe zapalenie skóry u osób zakażonych wirusem HIV, gdyż mają one upośledzony układ odpornościowy i są bardziej podatne na zakażenia grzybicze. Zauważono, iż niektóre zaburzenia hormonalne predysponują do nadmiernej produkcji łoju, są to stany hiperaldosteronizmu, podwyższonego stężenia progesteronu i testosteronu.

Jakie zmiany występują w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry?

Dość charakterystyczne są objawy łojotokowego zapalenia skóry, zatem lekarz dermatolog zazwyczaj stawia rozpoznania, opierając się na obrazie klinicznym chorego. Zmiany na skórze dotyczą okolic, w których nagromadzone są gruczoły łojowe. Do takich obszarów należą owłosiona skóra głowy, uszy, brwi oraz twarz. Na twarzy szczególnie często obserwuje się nieprawidłowości wzdłuż fałdów nosowo-wargowych. W tych rejonach pojawiają się zmiany rumieniowe. Skóra może się w ich obrębie łuszczyć. Wzmożone wydzielanie łoju połączone jest z tym, iż skóra lśni, jest tłusta. Widoczne są obecne w niej rozszerzone ujścia niekiedy zawierające masy łojowo-rogowe. Rzadziej podobne zmiany dotykają również skóry pod pachami i znajdującej się w okolicach narządów płciowych.

Łojotok zwiększa ryzyko innych chorób dermatologicznych

Zapalenie łojotokowe skóry predysponuje do rozwijania się u danej osoby innych chorób. U takich ludzi częściej na skórze owłosionej głowy można rozpoznać objawy łupieżu łojotokowego. Wówczas poza nasilonym wydzielaniem łoju obserwuje się drobnopłatowe złuszczanie się skóry. Natomiast na skórze gładkiej łojotok ułatwia powstawanie zmian charakterystycznych dla trądziku pospolitego. Tworzą się wówczas liczne zaskórniki.

Cierpicie na łojotokowe zapalenie skóry? Jak wygląda w Waszym przypadku leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułArtroskopia – jak wygląda, jak się przygotować, powikłania
Następny artykułLamblioza – przyczyny, objawy, leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here