Przed artroskopią

Ze względu na to, że wziernikowanie stawu jest zabiegiem operacyjnym wymaga się, aby pacjent jemu poddawany miał wykonane niektóre badania zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe. Niektóre z nich mają także wykluczyć czy dana osoba, nie ma skazy krwotocznej, gdyż jej występowanie stanowi przeciwwskazanie do wykonania badania. Reasumując pacjent powinien mieć wykonaną morfologię krwi, oznaczony czas koalinowo-kefalinowy, a także INR oraz poziom elektrolitów, szczególnie potasu i sodu. Przed artroskopią zleca się nieinwazyjne badanie stawu, jakim jest prześwietlenie go przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Planując artroskopię warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Jak wygląda badanie?

Artroskopię wykonuje się na sali operacyjnej, dzięki czemu zapewnione jest zachowanie i dostosowanie się do zasad aseptyki i zmniejsza ryzyko niektórych powikłań. Badanie trwa około 50 minut. Pacjenta znieczula się, używając do tego zazwyczaj znieczulenia przewodowego. Badany staw może być ustabilizowany. Następnie lekarz wykonujący badanie wykonuje mały kilkumilimetrowy otwór w skórze, przez który wprowadza artroskop. Przepłukuje staw roztworem soli fizjologicznej.

Wówczas następuje właściwa część badania. W trakcie jej trwania ogląda się elementy, które znajdują się wewnątrz stawu skupiając uwagę na chrząstce i błonie maziowej. Porównuje się także widziany obraz z patologiami, które uwidocznione zostały przez badania obrazowe takie jak prześwietlenie rtg stawu, badanie ultrasonograficzne czy rezonans magnetyczny. Dzięki artroskopii można pobrać wycinek ze zmienionej błony maziowej i oddać go do oceny patomorfologicznej. Artroskopia może być także wykonywana w celu usunięcia błony maziowej tzw. synowektomii. Jest ona metodą leczniczą stosowaną u niektórych chorych cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Do możliwych działań terapeutycznych należy także odtwarzanie w trakcie trwania artroskopii łękotek, ścięgien i więzadeł. Najczęściej badanie to wykonuje się w obrębie stawu kolanowego.

Po badaniu

Pacjent po badaniu ma zabandażowany staw. Takie zabezpieczenie stosuje się przez 5-6 dni. Należy odciążać zbadany uprzednio staw przez 2-3 dni.

Możliwe powikłania

Jak po każdym badaniu inwazyjnym, tak i po artroskopii mogą wystąpić powikłania, do których zaliczyć należy krwiak wewnątrzstawowy, zakażenie skóry, septyczne zapalenie stawu, a także zakrzepicę żył głębokich.

Mieliście kiedyś robioną artroskopię lub będziecie mieli? W jakim celu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzerniak złośliwy – leczenie
Następny artykułŁojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here