Choroby O czym świadczy żółtaczka?

O czym świadczy żółtaczka?

-

Warto zacząć od wyraźnego wyeksponowania faktu, że żółtaczka jest objawem klinicznym, a nie nazwą jakiejkolwiek choroby. Żółtaczką nazywa się żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych oraz twardówki oczu. Czynnikiem, który warunkuje powstawanie żółtaczki jest zwiększone stężenie bilirubiny we krwi. Przyjmuje się, że żółtawe zabarwienie pojawia się, gdy przekracza ona wartość 1,2 mg%. Aczkolwiek jest możliwe, że pierwsze oznaki pojawią się dopiero przy wyższych jej stężeniach. W medycynie ciągle funkcjonuje podział, który uwzględnia niektóre aspekty patofizjologiczne powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu pewnych mechanizmów. Według tego podziału wyróżnia się żółtaczkę przedwątrobową, wątrobową i pozawątrobową. Bardzo dobrze znane są przemiany, którym podlega bilirubina w organizmie człowieka, co sprawia, że proces diagnostyczny jest dużo łatwiejszy.

Pierwszy typ żółtaczki to żółtaczka przedwątrobowa, inaczej nazywana jest hemolityczną. Trzeba wyjaśnić, że aby powstała w organizmie bilirubina, musi dojść do przekształceń związku o nazwie hem, który znajduje się między innymi w hemoglobinie, mioglobinie. Do żółtaczki przedwątrobowej doprowadzić mogą takie stany, w których dochodzi do nadmiernego rozpadu krwinek czerwonych, czyli hemolizy. Tym samym powstaje dużo bilirubiny i organizm nie jest w stanie jej metabolizować dalej. Dużo informacji dostarcza nam morfologia krwi, dzięki której rozpoznajemy niedokrwistość oraz zwiększoną ilość retikulocytów. Ponadto podwyższone jest stężenie żelaza. Taka żółtaczka powstaje w przebiegu chorób, które wiążą się z nieprawidłową budową erytrocytów, mogą być one wrodzone albo nabyte. Zaliczamy do nich różne defekty błonowe erytrocytów, hemoglobinopatie, talasemie, mikrosferocytozę wrodzoną. Ponadto przyczyną tej żółtaczki mogą być nieprawidłowości immunologiczne, mechaniczne uszkodzenia krwinek.

Kolejna postać żółtaczki to żółtaczka wątrobowa. Zwykle jej występowanie połączone jest z obecnością jakiejś nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. Powodowana może być przez marskość wątroby, wirusowe zapalenia wątroby, uszkodzenia wątroby przez toksyny, nowotwory wątroby. W jej przebiegu zwykle pacjenci mają prawidłowe wyniki morfologii krwi, ale występują u nich podwyższone próby wątrobowe Aspat, Alat. Zawsze w takich przypadkach wykonuje się wiele badań, które mają potwierdzić bądź wykluczyć zakażenia wirusowe. Ponadto wykonywane są badania obrazowe np. USG jamy brzusznej, a nierzadko także i biopsja wątroby.

Ostatni typ żółtaczki, żółtaczka pozawątrobowa lub inaczej cholestatyczna jest dosyć typowa dla kamicy żółciowej. Zazwyczaj dochodzi do zaburzeń związanych z utrudnieniem przepływu żółci w drogach żółciowych.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dom z bali – zalety i wady

Dom z bali staje się coraz bardziej opłacalny, zwłaszcza na terenach podgórskich oraz w okolicy jezior. Przemawia na jego korzyść kilka poważnych zalet. Kiedyś domy z bali (przed tzw. bumem budowlanym) był to bardzo drogi interes w porównaniu z kosztami budowy domów z tradycyjnych materiałów. Gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych w ostatnich latach doprowadził niemalże do wyrównania kosztów związanych z budownictwem tradycyjnym i budownictwem drewnianym.

Jak usunąć kurz z domu?

Kurz zbiera się w każdym domu. Nie ma tu wyjątków. Oczywiście ilość tego kurzu w różnych domach znacznie się różni, a zależne jest to od takich czynników jak: miejsce zamieszkania, ilość dzieci, obecność zwierząt w domu, zamiłowanie do sprzątania, itp.

Zobacz też

Jak zapobiegać powstawaniu aft?

Nikt nie lubi aft. Te małe, okrągłe nadżerki w jamie ustnej pojawiają się błyskawicznie. Po jakimś czasie znikają nie pozostawiając po swojej obecności niczego poza przykrym wspomnieniem niedawnej infekcji. Dotkliwy ból, który wywołują, jest jednak wystarczającym powodem, by aftom raczej zapobiegać, niż je leczyć.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: