Warto zacząć od wyraźnego wyeksponowania faktu, że żółtaczka jest objawem klinicznym, a nie nazwą jakiejkolwiek choroby. Żółtaczką nazywa się żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych oraz twardówki oczu. Czynnikiem, który warunkuje powstawanie żółtaczki jest zwiększone stężenie bilirubiny we krwi. Przyjmuje się, że żółtawe zabarwienie pojawia się, gdy przekracza ona wartość 1,2 mg%. Aczkolwiek jest możliwe, że pierwsze oznaki pojawią się dopiero przy wyższych jej stężeniach. W medycynie ciągle funkcjonuje podział, który uwzględnia niektóre aspekty patofizjologiczne powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu pewnych mechanizmów. Według tego podziału wyróżnia się żółtaczkę przedwątrobową, wątrobową i pozawątrobową. Bardzo dobrze znane są przemiany, którym podlega bilirubina w organizmie człowieka, co sprawia, że proces diagnostyczny jest dużo łatwiejszy.

Pierwszy typ żółtaczki to żółtaczka przedwątrobowa, inaczej nazywana jest hemolityczną. Trzeba wyjaśnić, że aby powstała w organizmie bilirubina, musi dojść do przekształceń związku o nazwie hem, który znajduje się między innymi w hemoglobinie, mioglobinie. Do żółtaczki przedwątrobowej doprowadzić mogą takie stany, w których dochodzi do nadmiernego rozpadu krwinek czerwonych, czyli hemolizy. Tym samym powstaje dużo bilirubiny i organizm nie jest w stanie jej metabolizować dalej. Dużo informacji dostarcza nam morfologia krwi, dzięki której rozpoznajemy niedokrwistość oraz zwiększoną ilość retikulocytów. Ponadto podwyższone jest stężenie żelaza. Taka żółtaczka powstaje w przebiegu chorób, które wiążą się z nieprawidłową budową erytrocytów, mogą być one wrodzone albo nabyte. Zaliczamy do nich różne defekty błonowe erytrocytów, hemoglobinopatie, talasemie, mikrosferocytozę wrodzoną. Ponadto przyczyną tej żółtaczki mogą być nieprawidłowości immunologiczne, mechaniczne uszkodzenia krwinek.

Kolejna postać żółtaczki to żółtaczka wątrobowa. Zwykle jej występowanie połączone jest z obecnością jakiejś nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. Powodowana może być przez marskość wątroby, wirusowe zapalenia wątroby, uszkodzenia wątroby przez toksyny, nowotwory wątroby. W jej przebiegu zwykle pacjenci mają prawidłowe wyniki morfologii krwi, ale występują u nich podwyższone próby wątrobowe Aspat, Alat. Zawsze w takich przypadkach wykonuje się wiele badań, które mają potwierdzić bądź wykluczyć zakażenia wirusowe. Ponadto wykonywane są badania obrazowe np. USG jamy brzusznej, a nierzadko także i biopsja wątroby.

Ostatni typ żółtaczki, żółtaczka pozawątrobowa lub inaczej cholestatyczna jest dosyć typowa dla kamicy żółciowej. Zazwyczaj dochodzi do zaburzeń związanych z utrudnieniem przepływu żółci w drogach żółciowych.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTasiemiec bąblowiec – profilaktyka, objawy, leczenie
Następny artykułAlergiczny nieżyt nosa – objawy

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here