Choroby Przeszczep nerki - kto może być dawcą?

Przeszczep nerki – kto może być dawcą?

-

Należy podkreślić, że zasady transplantacji są uregulowane w sposób prawny poprzez ustawę. Narządy do przeszczepów można pobrać od osób zmarłych na podstawie ich zgody domniemanej. Co to znaczy? Każdy człowieka ma prawo zgłosić do tzw. rejestru sprzeciwów, że nie życzy sobie, żeby po jego śmierci ktokolwiek pobierał jego własne narządy do przeszczepów. Może także wyrazić taki sprzeciw w formie ustnej w obecności dwóch świadków.

Jeśli zatem uzna się daną osobę za zmarłą, nie odnajdzie się jej sprzeciwu na transplantacje narządów w rejestrze sprzeciwów, lekarze mają prawo pobrać od niej narządy do transplantacji. Niemniej jednak w Polsce zwyczajowo przed dokonaniem takiej procedury lekarze rozmawiają z najbliższą rodziną pacjenta. Taka rozmowa jest zwykle bardzo trudna zarówno dla rodziny, jak i dla lekarza. Niekiedy ciężko jest wytłumaczyć najbliższym, że u danej osoby doszło do śmierci pnia mózgu i mimo podtrzymywania jego funkcji życiowych, np. za pomocą respiratora, taka osoba nie żyje. Oczywiście, aby stwierdzić śmierć pnia mózgu powołuje się specjalną komisję, która składa się z lekarzy różnych specjalności i ma ona na celu wykluczenie ewentualnej odwracalności procesów patologicznych i stwierdzenie śmierci osobniczej.

Obecnie zachęca się ludzi poprzez organizowanie różnorakich akcji, aby zastanowili się nad podpisaniem oświadczenia woli. Takie oświadczenie nosi się przy sobie w dokumentach i jest ono potwierdzeniem chęci oddania swoich narządów do przeszczepów po własnej śmierci. Taka deklaracja niejednokrotnie ułatwia rodzinie pacjenta pogodzenie się z taką sytuacją i sprawia, że najbliżsi są niejako utwierdzeni, że taka była wola danej osoby.

Zgodnie z treścią ustawy, dopuszcza się także, aby dawcami narządów były osoby żywe, które są spokrewnione genetycznie z potencjalnym biorcą lub też są z nim związane emocjonalnie. Żywi dawcy powinni wyrazić na to świadomą zgodę, a zatem powinni być poinformowani o całej procedurze przygotowania do operacji, pobrania narządu, rekonwalescencji. Ponadto zgoda takiego dawcy musi być absolutnie dobrowolna. Nie można pobierać żadnych profitów, korzyści materialnych w zamian za oddanie komuś narządu. Od dawców żywych istnieje możliwość pobierania jedynie narządów parzystych, np. nerek.

Oczywiście w przypadku potencjalnego dawcy żywego sama chęć do oddania bliskiej osobie np. nerki nie wystarczy. Taki dawca musi być gruntowanie przebadany przez lekarza, musi mieć wykonane różne badania. Najważniejsze jest jednak to, że dobiera się dawcę i biorcę na podstawie liczby zgodnych antygenów zgodności tkankowej. Im lepsza jest zgodność tych antygenów, tym większe istnieją szanse na to, że u biorcy przeszczep przyjmie się, a przeszczepiona nerka będzie prawidłowo funkcjonowała.

Czy chcielibyście być dawcą organów? Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Czekamy na komentarze!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kto i kiedy może stosować prawo przymusu bezpośredniego?

O środkach przymusu można mówić w wielu aspektach. W czasie trwania postępowania karnego wobec oskarżonego (podejrzanego) stosowane są środki przymusu takie jak: tymczasowe aresztowanie, zatrzymanie, przymusowe doprowadzenie świadka lub podejrzanego na rozprawę czy do aresztu, zabezpieczenia majątkowe oraz dozory i zakazy podejmowania określonych zachowań, np. opuszczania kraju.

Jak pokonać lęk przed wężami?

Ofidiofiobia, czyli lęk przed wężami, jest jednym z rodzajów zoofobii. W momencie kontaktu z obiektem powodującym strach, pojawiają się silne, negatywne uczucia. Należy przy tym zaznaczyć, że nie jest to obawa wyłącznie przed jadowitymi gatunkami węży – w tym przypadku strach byłby bowiem uzasadniony. Ofidiofobię cechuje lęk przed wszystkimi wężami – konfrontacji z nimi oraz myśleniu na ich temat.

Zobacz też

Działalność gospodarcza na emeryturze

W polskich realiach po przejściu na emeryturę, uzyskujemy środki, które nie zawsze pozwalają na cieszenie się jesienią życia. Większość emerytów i rencistów zdolnych do pracy zarobkowej podejmuje ją. Kto z nas nie widział emeryta jako ochroniarza?

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: