Choroby Mocznica - przyczyny, objawy, leczenie

Mocznica – przyczyny, objawy, leczenie

-

Do rozpoznania u pacjenta przewlekłej niewydolności nerek niezbędne jest oznaczenie wskaźnika przesączania kłębuszkowego. Diagnozę potwierdza wartość GFR poniżej 90 ml/min/1,73m2.

Jakie przyczyny powodować mogą przewlekłą niewydolność nerek?

W naszym kraju najczęściej przewlekła niewydolność nerek powstaje w wyniku nefropatii cukrzycowej. Często także mogą do niej doprowadzać kłębuszkowe zapalenia nerek, śródmiąższowe zapalenia nerek, nefropatia wynikająca z nadciśnienia tętniczego. Jak można wywnioskować, skoro przewlekła niewydolność nerek postępuje, to określono kolejne stadia choroby. Ostatnim stadium jest właśnie mocznica, czyli przewlekła schyłkowa niewydolność nerek. Takie rozpoznanie można postawić choremu, u którego GFR wynosi mniej niż 15 ml/min/1,73m2. Wraz z postępem niewydolności nerek dochodzi do wzrostu stężenia kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, a wynika to z gromadzenia się substancji, które powstają w przemianie białek – nazywane są one toksynami mocznicowymi.

Pacjenci, u których stwierdza się mocznicę, zwaną także schyłkową przewlekłą niewydolnością nerek, mogą prezentować bardzo różnorodne objawy, które dotyczyć mogą prawie wszystkich układów. Z tzw. objawów ogólnych – pacjenci skarżą się na osłabienie, trudności w zasypianiu. Mają oni problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją. Mogą być albo nadmiernie pobudzeni, albo odwrotnie – przytłumieni i obojętni. Skóra takich osób wydaje się sucha, czasami pojawia się świąd, który zmusza pacjentów do drapania się, co z kolei sprawia, że pojawiają się na skórze linijne przeczosy. U pacjentów mogą wystąpić obrzęki lub – odwrotnie – cechy odwodnienia w wyniku zaburzeń nawodnienia. W bardzo zaawansowanych postaciach mocznicy na skórze obecny być może szron mocznicowy.

Jeśli chodzi o przewód pokarmowy, chorzy zgłaszają nudności, wymioty, gorzej odczuwają różne smaki, czasem nie mają apetytu. Zaburzenia dotyczyć mogą także układu krążenia i mieć postać niewydolności krążenia, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu. Ze strony układu nerwowego nierzadko występują bóle głowy, pogorszenie słuchu, drżenia mięśniowe, a także różnie nasilone zaburzenia depresyjne, poczucie niepokoju, a nawet psychozy. U kobiet pojawić się mogą zaburzenia miesiączkowania, panowie zgłaszają często problemy z potencją, zaś u obu płci spada libido. Wystąpić mogą także objawy hematologiczne, przede wszystkim polegają one na tym, że stwierdza się u pacjentów niedokrwistość, cechy skazy krwotocznej.

Pacjenci z mocznicą muszą być poddawani dializoterapii. Alternatywna możliwość leczenia to przeprowadzenie u tych chorych operacji przeszczepu nerki. Leczenie zwykle przynosi poprawę kliniczną, a część objawów ustępuje, bądź też symptomy stają się mniej nasilone.

Czy spotkaliście się kiedyś z tą chorobą? Jaką terapię zastosowano? Podzielcie się opinią w komentarzu

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega ryzyko zawodowe?

Ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych środowiska pracy lub sposobu jej wykonywania (wg rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP).

Jak grać w piłkarzyki? Zasady

Piłkarzyki to bardzo popularna gra, która ma imitować mecz piłki nożnej. O jej zasadach poczytamy poniżej.

Zobacz też

Owoce, warzywa w sierpniu – jakie kupować?

Sierpień, drugi miesiąc wakacji, to szczyt sezonu owocowo-warzywnego. Wszystko jest pyszne, wszystko kusi. W sprzedaży pojawiają się kolejne rodzaje jarzyn. Jedna z nich to istne ufo - czyli patison.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: