Choroby Chemioterapia - skutki uboczne

Chemioterapia – skutki uboczne

-

Chemioterapia ona na celu wpłynięcie na dynamikę komórek nowotworowych. Cechują się one niekontrolowanym podziałem. Leki używane w terapii mają sprawić, że podziały zostaną zahamowane. W podziale każdej komórki można wyróżnić kolejne fazy.

Cytostatyki, czyli leki, które stosuje się podczas chemioterapii, dzieli się na nieswoiste i swoiste fazowo. Te nieswoiste fazowo wywierają wypływ na komórki, które znajdują się w różnych fazach podziału. Natomiast cytostatyki swoiste fazowo oddziałują na konkretną fazę.

Leki przeciwnowotworowe nieswoiste fazowo to leki alkilujące, pochodne platyny, pochodne nitrozomocznika. Zaś do leków swoistych fazowo zalicza się antymetabolity, antybiotyki przeciwnowotworowe.

Chemioterapia zajmować może różne miejsce w leczeniu onkologicznym. Czasami jest ona metodą leczenia z wyboru. Bywa, że stosuje się ją np. jako uzupełnienie leczenia operacyjnego. Niekiedy z kolei jest ona niejako działaniem przygotowującym, wprowadzającym, po którym stosuje się inną metodę.

Chemioterapia nie jest oczywiście pozbawiona działań niepożądanych. Skutki uboczne są spowodowane tym, że leki przeciwnowotworowe hamują podział nie tylko patologicznych komórek nowotworowych, ale oddziałują także na prawidłowe, dzielące się fizjologicznie w organizmie komórki. Szczególnie narażone są komórki, które dzielą się intensywnie. Należą do nich komórki nabłonka, który wyściela przewód pokarmowy, komórki obecne w szpiku kostnym. Klinicznie u pacjenta występują zatem objawy pod postacią nudności i wymiotów. Gdy są bardzo nasilone i dokuczają pacjentowi w codziennej aktywności, podaje się ondasetron, lek, który poprzez hamowanie receptorów 5-HT, znosi bądź łagodzi objawy.

W przebiegu leczenie obserwuje się również stany zapalne w obrębie jamy ustnej, biegunki. Typowym symptomem jest wypadanie włosów u chorych. Do działań niepożądanych należy również zahamowanie podziałów komórek szpiku kostnego. Dochodzi wtedy do stanów, gdy ilość zarówno krwinek czerwonych, krwinek białych, jak i płytek krwi ulega obniżeniu poniżej dolnej granicy normy.

Spadek ilości erytrocytów może spowodować, że pacjenci czują się znaczenie osłabieni, bez sił. Ich skóra może przybierać blady kolor. Chorzy mogą odczuwać także zawroty głowy. Zmniejszona liczba krwinek białych zwiększa ryzyko wystąpienia u chorego różnych infekcji. Monitorowania wymagają także funkcje wątroby i nerek, ponieważ niektóre leki mogą je zaburzać.

Istnieją także odległe skutki chemioterapii. Związane są one zazwyczaj z konkretnym stosowanym lekiem. Mogą pojawić się u pacjentów zmiany w płucach, kardiomiopatie, niektóre leki zwiększają ryzyko wystąpienia wtórnych nowotworów. Zawsze jednak za rozpoczęciem chemioterapii u danego pacjenta przemawiają przewyższające skutki uboczne korzyści z niej wynikające.

Czy znacie kogoś, kto poddawany był chemioterapii? Jakie skutki uboczne wystąpiły u niego? Dajcie znać w komentarzu.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaka podłoga do łazienki?

Podłoga stanowi niewątpliwie fundament naszego domu. Od jej solidności i użytego do produkcji materiału zależy komfort, a nawet zdrowie domowników (zwłaszcza alergików, osób starszych i dzieci). Łazienka jest jednym z najczęściej eksploatowanych przez nas pomieszczeń w całym mieszkaniu czy też domu. Jej posadzka musi więc być umiejętnie dostosowana do naszych potrzeb, jak też specyficznych warunków panujących tym w tym wnętrzu. Podłoga w łazience powinna być łatwa w czyszczeniu oraz odporna na wilgoć i zmienne temperatury.

Co grozi za niezapłacenie kary grzywny?

Ukarany grzywną ma 30 dni na jej zapłacenie. Po upływie tego czasu wykorzystywane są inne środki przymusu.

Zobacz też

Jak napisać wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności może zostać orzeczone w wyroku sądu lub na wniosek skazanego, gdy szczególne okoliczności dotyczące jego życia sprawiają, że wykonanie kary staje się niecelowe. Oczywiście, w razie orzeczenia wysokiej kary nie ma co liczyć na zbytnią łaskawość sądu. W jakich okolicznościach i w jaki sposób można złożyć do sądu wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności?

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: