Do prawidłowej diagnozy zaburzeń błędnika lekarz wykorzystuje:
– informacje zebrane podczas szczegółowego wywiadu z chorym
– badania audiometryczne, EEG, oceniające oczopląs (ENG i VNG czyli elektro- i wideonystagmografia), tomografię komputerową, rezonans magnetyczny (dopplerowskie badanie przepływów krwi przez tętnice zaopatrujące mózg), badanie potencjałów słuchowych z pnia mózgu (ABR), badanie radiologiczne kręgosłupa szyjnego i kości skroniowych.

Sposoby leczenia zaburzeń błędnika:
– Farmakoterapia – jeśli chorobę wywołały drobnoustroje, zapada decyzja o zastosowaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania oraz metronidazolu. Kiedy schorzenie ma charakter autoimmunologiczny wdraża się kortykosterydy. Włączane są też środki do leczenia objawowego: leki osłabiające wymioty, znoszące stan zapalny i halucynacje ruchowe.
– Leczenie ruchem, tzw. kinezyterapia – to rehabilitacja polegająca na wykonywaniu określonych zestawów ćwiczeń fizycznych, których celem jest poprawa psychicznego samopoczucia pacjenta, przywrócenie mu właściwej pewności ruchowej i ułatwienie powrotu do stanu normalnego. Kinezyterapię opracowuje doświadczony rehabilitant, konkretnie do indywidualnego przypadku choroby. Od pacjenta wymaga się dyscypliny, systematyczności i wiary w siebie (by początkowe trudności nie zniechęciły do wykonywania ćwiczeń).
– Leczenie operacyjne – decyzja o jego podjęciu zapada, kiedy inne metody terapeutyczne są nieskuteczne albo nie przynoszą oczekiwanych efektów, a dolegliwości są bardzo uciążliwe dla chorego. Bywa podejmowane po urazach, w celu ratowania życia lub zapobiegania groźnym powikłaniom. Stosuje się je też w leczeniu otosklerozy (która jest chorobą błędnika kostnego).

chory błędnik objawy leczeniesxc.hu

Czy zetknęliście się kiedyś z osobą cierpiąca z powodów problemów z błędnikiem? Jak się leczyła?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy iść z dzieckiem do psychologa?
Następny artykułJak leczyć zgrzytanie zębami?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here