Wśród najczęstszych przyczyn występowania bruksizmu wymienia się:
– stres i zabieganie
– pasożyty – zgrzytanie zębami obserwuje się głównie u śpiących dzieci zarażonych owsikami
– wady zgryzu
– silne emocje.

Bruksizm może powodować:
– uszkodzenia szkliwa i całej konstrukcji zęba
– uszkodzenia tkanek przyzębia
– dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych
– bóle głowy
– łzawienie
– kłopoty ze słuchem oraz trzaski i szumy uszne
– bóle karku i pleców będące skutkiem przeciążeń pojawiających się w układzie kostno-stawowym twarzoczaszki.

bruksizm zgrzytanie zębami sxc.hu

Leczenie bruksizmu wymaga współpracy kilku specjalistów. Oprócz typowego leczenia stomatologicznego konieczne jest również zastosowanie technik relaksacyjnych i likwidujących naprężenia powstające w aparacie żującym podczas zgrzytania zębami.

Stomatolog zanim zajmie się naprawą uszkodzeń uzębienia, zaleca zakładanie na noc na zęby specjalnych szyn relaksacyjnych. Powodują one zmniejszeLeczenie stomatologiczne, ortodontyczne, periodontologiczne.nie sił wywieranych na zęby podczas odruchowego zaciskania i zgrzytania, zapobiegają uszkodzeniom zębów. Ponadto dentysta odbudowuje zniszczone powierzchnie zębów, likwiduje pęknięcia szkliwa i uszkodzenia protez. Zadaniem ortodonty jest likwidacja wad zgryzu – nieprawidłowo ułożone zęby w łuku sprzyjają powstawaniu uszkodzeń uzębienia podczas odruchowego zgrzytania zębami. Konsultacja u periodontologa będzie konieczna, jeżeli występują poważne uszkodzenia dziąseł i przyzębia.

Terapia manualna – to jeszcze mało popularny sposób leczenia tego zaburzenia. Polega on na wykonywaniu odpowiednich masaży, które likwidują napięcia i nieprawidłowości w działaniu stawów i mięśni. Leczenie to prowadzą doświadczeni fizjoterapeuci.

Leczenie psychologiczne – jest często polecane osobom zgrzytającym zębami. Celem spotkań z psychoterapeutą jest zmniejszenie stresu, wyzwolenie się z nadmiaru emocji, nauka technik relaksowania się. W szczególnie trudnych przypadkach konieczna jest konsultacja z psychiatrą, który oprócz psychoterapii może wdrożyć leczenie farmakologiczne.
Likwidacja pasożytów – jeżeli dziecko zgrzyta zębami i wierci się w nocy, konieczna jest konsultacja z pediatrą. Kiedy okaże się, że przyczyną nocnych zgrzytów są robaki, lekarz wdroży preparaty likwidujące te pasożyty. Dziecko odzyskawszy spokój, przestaje też zgrzytać zębami.

Czy zetknęliście się kiedyś z osobą cierpiąca na bruksizm? Jak próbowała się go pozbyć?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoroby błędnika – leczenie
Następny artykułMama wraca do pracy

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here