Różnego rodzaju wypryski na skórze powstają z wielu przyczyn. Ich pojawienie się związane być może z predyspozycją genetyczną, zaburzeniami funkcjonowania układu immunologicznego, reakcjami alergicznymi, uczuleniami na wiele alergenów, takich jak: metale, barwniki, tworzywa sztuczne, produkty spożywcze. Zmiany na skórze nasilać mogą wszelkiego rodzaju silne emocje oraz sytuacje stresowe.

Co dokucza pacjentom z egzemą?

Mimo różnorakiej etiologii, pacjenci, którzy chorują na egzemę, zgłaszają się do lekarza z powodu obserwowania na swojej skórze miejsc o dość typowym wyglądzie. Są one zaczerwienione, skóra w ich obrębie jest bardzo sucha, a chorująca osoba może się skarżyć na uczucie swędzenia. Świąd prowokuje pacjenta do drapania miejsc zmienionych chorobowo. Skutkuje to tym, że tworzą się linijne przeczosy, które później pokrywają się strupami. W postawieniu rozpoznania pomagać mogą informacje dotyczące chociażby przewlekłego przebiegu choroby i umiejscowienia zmian chorobowych w typowych miejscach: w zgięciach łokciowych, pod kolanami, na twarzy, tak dzieje się w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Jeżeli okaże się, że wykwity na skórze pojawiają się po bezpośrednim kontakcie z alergenem, w miejscu na skórze, które miało z nim styczność, wówczas może to sugerować występowanie wyprysku kontaktowego.

Jak sobie radzić z egzemą?

Leczenie musi opierać się na kilku składowych elementach. W przypadku atopowego zapalenia skóry oczywiście uzależnione jest ono jak zawsze od nasilenia objawów, historii choroby danej osoby i wieku pacjenta. Bardzo ważna jest właściwa i staranna pielęgnacja skóry.

Zaleca się, aby po każdym myciu się, a czasem nawet częściej, stosować kremy i emulsje, które posiadają bardzo silne działanie natłuszczające i nawilżające. Do samej kąpieli powinno się także używać płynów, emulsji, które zawierają wiele lipidów, aby odpowiednio nawodnić i natłuścić skórę. Oczywiście podstawowe postępowanie, które czasem bywa najtrudniejsze, to znalezienie i wykluczenie czynnika alergicznego, który wywołuje takie reakcje.

Medycyna oferuje pacjentom farmaceutyki, które łagodzą objawy egzemy. Świąd uśmierza się podając chorym leki przeciwhistaminowe. Czasem konieczne jest zastosowanie antybiotyków, aby zapobiec nadkażeniom skóry. Oczywiście bazuje się także na stosowaniu preparatów działających miejscowo i nakładanych na skórę jak emolienty, które mają za zadanie zatrzymać wodę w skórze. Swoje zastosowanie mają tu także kremy, maści zawierające glikokortykosteroidy, czasami także maści z takrolimusem czy cyklosporyną pomagają pacjentom.

Jeżeli egzema, tu rozumiana jedynie jako wyprysk, pojawia się jako objaw wyprysku kontaktowego, to najistotniejsze jest znalezienie czynnika, alergenu. Może się okazać, że chociażby nienoszenie biżuterii zrobionej z niklu sprawi, że symptomy nie pojawią się więcej. Zazwyczaj podawane są leki przeciwhistamionowe, które łagodzą świąd i używane bezpośrednio na zmiany maści i kremy ze sterydami.

Cierpicie na egzemę? W jaki sposób próbujecie sobie ulżyć? Co Wam pomaga? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWrastające włoski – co zrobić, jak je usunąć?
Następny artykułOdmrożenia – leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here