Opatrunek kłosowy wstępujący pełny:

1. Najpierw wykonujemy obwój kłosowy wokół nadgarstka
2. Następnie bandaż kierujemy po wewnętrznej stronie dłoni, przez środek, przechodzi przez palce na zewnętrzną część dłoni do zakończenia paliczków od strony dłoni.
3. Stąd zginamy bandaż kierujemy go do czubków palców, najpierw z prawej, a wracamy z lewej strony, także do zakończenia paliczków od strony dłoni po stronie zewnętrznej.
4. Teraz wykonujemy obwój kolisty, który zatrzymujemy po wewnętrznej stronie dłoni.
5. Następnie wykonujemy obwoje kłosowate. Kolejne warstwy bandaża pokrywają się ze sobą w około 70 %. Takie „kłosy” powstałe na skutek wykonania pętli dookoła dłoni, która krzyżowana jest zawsze po jej zewnętrznej stronie. Nazwa takiego rodzaju obwoju pochodzi od wyglądu opatrunku, który powstaje w taki sposób.
6. Bandażowanie kończymy obwojem kolistym na nadgarstku, a koniec bandaża przypinamy agrafką lub plastrem do zewnętrznej części opatrunku.

Kłosowy wstępujący pełnyŹródło: Bandażowanie, Anna Chrząstowska

Ten typ opatrunku nazywamy wstępującym, bo kolejne warstwy opatrunku powstają od strony czubków palców w kierunku nadgarstka.

Inaczej jest w przypadku opatrunku kłosowego zstępującego niepełnego.

Wykonanie takiego opatrunku także rozpoczynamy od obwoju kulistego na nadgarstku, ale dalej obwoje kłosowe rozpoczynamy bliżej nadgarstka, a kończymy bliżej czubków palców. Ten typ opatrunku nie obejmuje czubków palców, z tego powodu nazywany jest niepełnym.

Ostatnim sposobem bandażowania dłoni jest opatrunek z użyciem chusty trójkątnej.

Układamy ją np. na stoliku, na jej środek kładziemy dłoń. Czubek chusty trójkątnej nakładamy na zakończenie paliczków, dłoń zawijamy bokami chusty, a jej rogi wiążemy.

opatrunek z chusty trójkątnej

Źródło: Bandażowanie, Anna Chrząstowska

Potraficie wykonywać podstawowe opatrunki? Jeśli tak – gdzie się tego nauczyliście? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak bandażować kciuk?
Następny artykułJak zrobić opatrunek ręki?

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here