Biegunki u dzieci leczyć można dietą i uzupełnieniem elektrolitów utraconych na skutek częstych wypróżnień. Możliwe jest także leczenie farmaceutykami z grup antybiotyków lub chemioterapeutyków, ale tylko, kiedy chorobę wywołały bakterie. O tym sposobie leczenia decyduje zawsze lekarz i to po wykluczeniu innych przyczyn biegunki.
W warunkach domowych biegunkę u dzieci można leczyć przez 24-48 godzin (zależnie od wieku dziecka). Jeśli objawy nie mijają, albo zauważa się pogorszenie, bezwzględnie i jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem.
Im dziecko młodsze, tym pilniej trzeba je poić. Maluchom karmionym naturalnie należy pozwolić na pozostanie przy piersi tak długo, jak chcą. Dzieciom karmionym z butelki trzeba podawać dodatkowe ilości płynów. Po uzgodnieniu z lekarzem można przejść na mieszanki bezmleczne (szczególnie, jeśli biegunkę wywołało uczulenie na mleko) lub – jeśli zaleci to pediatra – zmniejszyć racje pokarmów przyjmowanych przez dziecko.
Dziecko musi dużo pić – inaczej szybko się odwodni! By nie dopuścić do strat elektrolitów, należy po uzgodnieniu z lekarzem zastosować preparat uzupełniający niedobór jonów w organizmie (np. wydawany na receptę Gastrolit). Kiedy dziecko poczuje się lepiej można podać probiotyki.
W leczeniu biegunki u małych dzieci można stosować:
– Herbatki ziołowe: rumiankową lub z koperku; przegotowaną niegazowaną wodę źródlaną.
– Sucharki – zwykłe, bez dodatku bakalii.
– Kleik ryżowy bez dodatków.
– Marchwiankę – marchewkę umyć, obrać, pokroić w kostkę lub plasterki, ugotować do miękkości w szklance lekko osolonej wody. Małym dzieciom ugotowaną marchewkę najlepiej zmiksować. Podawać do zjedzenia małe porcje.
– Kompoty: z suszonych jagód – ma silne właściwości bakteriobójcze i wspomagające leczenie biegunki lub z jabłek – owoce muszą być bez skórki i bez gniazd nasiennych, najlepiej przetarte.
– Kisiel lub galaretkę, najlepiej z owoców czarnych jagód – smakołyki te dostarczają witamin i dużej ilości wody, a czarne jagody wspomagają proces leczenia.
– Masaże brzuszka – ale bez użycia olejków eterycznych; można za to zastosować odrobinę maści majerankowej rozcieranej delikatnie w środkowej okolicy brzuszka. Uwaga:
masaż wykonujemy zawsze zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara!
– Jeśli dziecko czuje się lepiej, można podać:
– Lekką zupę jarzynową – w osolonej wodzie trzeba ugotować marchewki (tego warzywa ma być najwięcej), pietruszki, seler i ziemniak, bez dodatku mięsa i przypraw. Potrawę należy jedynie osolić do smaku, a warzywa drobno potrzeć albo zmiksować i podawać malcowi niewielkie porcje zupy-kremu. W miarę zdrowienia warzywa można ugotować na chudym mięsie.
– Ryż zapiekany z jabłkiem – na początek bez dodatku cynamonu i cukru.
– Bułkę – początkowo suchą, potem lekko posmarowaną dobrej jakości masłem. W kolejnej wersji przygotować kanapkę z cienko pokrojoną chudą wędliną albo z uduszoną na wodzie piersią drobiową.
Powrót do normalnej diety powinien być stopniowy, a dieta lekkostrawna i urozmaicona.
Co robicie, gdy Wasze dziecko ma biegunkę? Podajecie mu leki czy leczycie naturalnymi sposobami?