Dziecko Co robić, jak dziecko jest uparte?

Co robić, jak dziecko jest uparte?

-

Dzieci, zarówno młodsze jak i starsze, buntują się zwłaszcza, gdy coś je ogranicza (zakazy bądź nakazy zrobienia czegoś). Sprzeciw jest formą obrony przed dominacją innych. Jak poradzić sobie z małym buntownikiem?

Przede wszystkim trzeba pogodzić się z tym, że upór jest naturalny, po prostu prędzej lub później pojawia się. Nie jest to przemyślany, z premedytacją wymierzany atak na naszą osobę. Musimy uzmysłowić sobie, że dziecko nie jest niczyją własnością, ale odrębną jednostką, mającą prawo do własnych myśli, zdania i decyzji. Występując z takiej perspektywy, starajmy się tak postępować, by w miarę łagodnie przejść przez etap uporu.

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie sytuacje spotykają się z oporem dziecka. Jeśli są to wyjścia na dwór – pokażmy co maluch traci, nie wychodząc z domu. Gdy szkrab buntuje się, ponieważ ma coś zrobić, uprzedźmy go wcześniej o tym, co go czeka, czego od niego wymagamy, zapowiedzmy konsekwencję i dotrzymajmy jej. Często denerwuje nas reakcja dziecka, gdy wyłączamy telewizor i prosimy o wykonanie czegoś. Postawmy się na chwilę na miejscu malucha. Wyobraźmy sobie, że oglądamy ciekawy program, nagle ktoś przełącza kanał lub wyłącza, prosząc o umycie naczyń. Będziemy co najmniej zdenerwowani, jeśli nie wkurzeni! Dlaczego więc maluszek ma czuć się inaczej? W takiej sytuacji wystarczyłoby wcześniejsze uprzedzenie o zamierzeniu wyłączenia telewizora. Mielibyśmy czas na oswojenie się z tą myślą, co wpłynęłoby przynajmniej na zmniejszenie buntu. W przypadku dziecka warto zapowiedzieć również konsekwencję wynikającą z niewykonania polecenia. Ze starszą pociechą możemy, a nawet powinniśmy, spróbować negocjacji, umawiania się na różne rzeczy, z równoczesną możliwością wyrażania swojego zdania.

Oczywiście nie jest to recepta na pozbycie się oporu, często dziecko i tak będzie się upierać. Musimy wtedy zachować spokój bez względu na poziom naszego podenerwowania. Panowanie nad własnymi emocjami jest naprawdę bardzo ważne. Mały człowiek jest wystarczająco wzburzony, by obcować dodatkowo z negatywnymi uczuciami.

Uwaga!

Pamiętajmy, iż naszym zadaniem nie jest łamanie uporu, ale jednocześnie, że nasza konsekwencja jest kluczowa. Nie możemy zmuszać ani też ustępować. I nie zapominajmy o nagradzaniu dobrych zachowań.

Co robicie, gdy Wasze dziecko stawia opór? Jak reagujecie, gdy Was nie słucha?

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny

Czujesz nieprzyjemny zapach ze swoich ust? Przeczytaj, jakie są jego przyczyny. Może powinieneś szybko skonsultować się z dentystą. Przeczytaj!

Metody depilacji

Ile kobiet tyle zdań na temat depilacji. Na pewno najważniejszym czynnikiem w tym zabiegu jest gładkość, a o nią czasami niezwykle trudno. Wszystko zależy od ilości męskiego hormonu - testosteronu. Im go więcej u kobiety, tym owłosienie bardziej bujne i twardsze. Ale nie po to mówimy, że potrzeba matką wynalazków, aby nie sprostać wyzwaniu jakim jest depilacja.

Zobacz też

Co grozi za handel, posiadanie papierosów bez akcyzy?

Handel papierosami bez akcyzy na terenie Polski jest niezgodny z prawem. Przestępców kuszą jednak możliwości dobrego zarobku, wynikające z różnicy cen.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: