Choroba ta przebiega w następujący sposób: występują u pacjentów napady kolki nerkowej, po których nastają okresy międzynapadowe. Oprócz konieczności poszukania przyczyny kamicy, umiejscowienia złogów i ich usunięcia, pomocne w leczeniu choroby okazuje się zastosowanie się do kilku zasad związanych z dietą.

Podstawowa zasada mówi o konieczności przyjmowania dużej ilości płynów na dobę. Ma to na celu zwiększenie diurezy. Mówi się, że powinno się pić około 1,5-2 litrów wody dziennie. Okazało się również, że związek NaCl – chlorek sodu, czyli nic innego jak sól kuchenna – ma niekorzystny wpływ na przebieg choroby. Zaleca się więc każdemu pacjentowi z kamicą, aby zmniejszył lub w ogóle zrezygnował z dosalania pokarmów oraz ze spożywania produktów, przekąsek, które są słone.

Dalsze reguły, jakie powinni sobie przyswoić chorzy, zależą od składu kamieni nerkowych. Do badań, które powinny być wykonane w ramach diagnostyki kamicy nerkowej, należą badania moczu. Dzięki nim można odpowiedzieć na pytania, z czego zbudowane są kamienie u danego pacjenta. Ta wiedza jest istotna, ponieważ dzięki niej można ograniczyć przyjmowanie pokarmów, które zawierają dużo powyższych związków.

Najczęściej spotykana jest kamica wapniowa. Pacjenci, u których ją stwierdzono, szczególną uwagę winni zwrócić na ograniczenie i umiarkowane spożycie mięsa i białka zwierzęcego. Mówi się również o potrzebie unikaniu kakao, roślin strączkowych – grochu, fasoli. Również szpinak, szczaw, śliwki nie powinny znajdować się w menu tych chorych.

Osoby, które chorują na kamicę moczanową, powinny z kolei wyrzec się wieprzowiny, podrobów, czekolady, kawy. W zamian za to nie muszą ograniczać pokarmów mącznych, owoców, warzyw, mleka. W przebiegu kamicy fosforanowej z diety wyłączamy sery, groch i fasolę, jaja, mleko. Uważajmy też na skład wód mineralnych, aby nie zawierały dużo fosforanów. Kamica szczawianowa wymaga unikania szczawiu, szpinaku, rabarbaru, cytryny, herbaty, kawy, suszonych śliwek. Natomiast można smakować produkty zbożowe, mięso, ryby, masło.

Sama dieta zwykle nie wystarcza do tego, aby chorobę skutecznie wyleczyć, ale jej stosowanie jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na ograniczenie tworzenia się kamieni, może zmniejszyć częstość napadów kolkowych i być skutecznym narzędziem do walki z kamicą. Warto zatem zmodyfikować nieznacznie swoje przyzwyczajenia żywieniowe.

Uwaga!

Zbyt duże spożywania soli w codziennej diecie oraz jedzenie mięsa w nadmiarze uznawane są za czynniki ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej!

Mieliście kiedyś problem z kamieniami nerkowymi? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSerwisy społecznościowe w telefonie za darmo – jak z nich korzystać?
Następny artykułJak korzystać z darmowego internetu w komórce?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here