Choroby Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, dieta

Kamica nerkowa – przyczyny, objawy, dieta

-

Choroba ta przebiega w następujący sposób: występują u pacjentów napady kolki nerkowej, po których nastają okresy międzynapadowe. Oprócz konieczności poszukania przyczyny kamicy, umiejscowienia złogów i ich usunięcia, pomocne w leczeniu choroby okazuje się zastosowanie się do kilku zasad związanych z dietą.

Podstawowa zasada mówi o konieczności przyjmowania dużej ilości płynów na dobę. Ma to na celu zwiększenie diurezy. Mówi się, że powinno się pić około 1,5-2 litrów wody dziennie. Okazało się również, że związek NaCl – chlorek sodu, czyli nic innego jak sól kuchenna – ma niekorzystny wpływ na przebieg choroby. Zaleca się więc każdemu pacjentowi z kamicą, aby zmniejszył lub w ogóle zrezygnował z dosalania pokarmów oraz ze spożywania produktów, przekąsek, które są słone.

Dalsze reguły, jakie powinni sobie przyswoić chorzy, zależą od składu kamieni nerkowych. Do badań, które powinny być wykonane w ramach diagnostyki kamicy nerkowej, należą badania moczu. Dzięki nim można odpowiedzieć na pytania, z czego zbudowane są kamienie u danego pacjenta. Ta wiedza jest istotna, ponieważ dzięki niej można ograniczyć przyjmowanie pokarmów, które zawierają dużo powyższych związków.

Najczęściej spotykana jest kamica wapniowa. Pacjenci, u których ją stwierdzono, szczególną uwagę winni zwrócić na ograniczenie i umiarkowane spożycie mięsa i białka zwierzęcego. Mówi się również o potrzebie unikaniu kakao, roślin strączkowych – grochu, fasoli. Również szpinak, szczaw, śliwki nie powinny znajdować się w menu tych chorych.

Osoby, które chorują na kamicę moczanową, powinny z kolei wyrzec się wieprzowiny, podrobów, czekolady, kawy. W zamian za to nie muszą ograniczać pokarmów mącznych, owoców, warzyw, mleka. W przebiegu kamicy fosforanowej z diety wyłączamy sery, groch i fasolę, jaja, mleko. Uważajmy też na skład wód mineralnych, aby nie zawierały dużo fosforanów. Kamica szczawianowa wymaga unikania szczawiu, szpinaku, rabarbaru, cytryny, herbaty, kawy, suszonych śliwek. Natomiast można smakować produkty zbożowe, mięso, ryby, masło.

Sama dieta zwykle nie wystarcza do tego, aby chorobę skutecznie wyleczyć, ale jej stosowanie jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na ograniczenie tworzenia się kamieni, może zmniejszyć częstość napadów kolkowych i być skutecznym narzędziem do walki z kamicą. Warto zatem zmodyfikować nieznacznie swoje przyzwyczajenia żywieniowe.

Uwaga!

Zbyt duże spożywania soli w codziennej diecie oraz jedzenie mięsa w nadmiarze uznawane są za czynniki ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej!

Mieliście kiedyś problem z kamieniami nerkowymi? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szkolenie z zakresu zamówień publicznych – na czym polega?

Zamówienia publiczne dotyczą prawa i zasad obowiązujących w obszarze wydatkowania finansów publicznych. Wiedza dotycząca tych zagadnień jest więc niezbędna zarówno po stronie wykonawców tych zamówień, jak i urzędów, i instytucji zamawiających. W związku z tym, szkolenia tego typu często organizuje się w podziale na adekwatne grupy docelowe informacji. Co więcej, kursy i warsztaty tego typu obejmują różne grupy tematów, jakie pojawiają się podczas przeprowadzania procedur związanych z zamówieniami lub dla poszczególnych zastosowań, na przykład w obszarze projektów współfinansowanych przez Unię Europejską.

Techniki zaznaczania – Photoshop

Photoshop to kombajn, jeśli chodzi o opcje zaznaczania i obróbki obrazu statycznego. Samych opcji zaznaczania mamy kilka. Możecie dowiedzieć się o nich więcej poniżej.

Zobacz też

Pierwsze objawy cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą związana z brakiem reakcji tkanek i narządów naszego organizmu na wytwarzaną w zbyt małych ilościach przez trzustkę insulinę. Zbyt mała jej ilość zaopatrza wraz z krwią wątrobę czy tkanki mięśniowe, a organizm staje się insulino odporny, nie reagując na dawkę. W związku z tym organizm przestaje tolerować glukozę i dochodzi do rozwoju cukrzycy.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: