Warto znać definicję tej choroby. Osteoporoza związana jest z niewielką masą kostną i gorszą jakością kości. Takie cechy sprawiają, że kości zaczynają się zachowywać dziwnie, bodziec, który u zdrowego człowieka nie wywołałby żadnych dolegliwości, u osoby z osteoporozą doprowadza do jej złamania. Nazywa się je złamaniami patologicznymi lub niskoenergetycznymi, gdyż skutek, czyli złamanie jest nieadekwatny do energii, która zadziałała na kość. Mówią krótko – wytrzymałość kości znacznie się zmniejsza.
Dlaczego osteoporoza jest problemem głównie osób po 45 roku życia?
Kości – jak i cały organizm człowieka – ulegają zmianom, zmieniają swoją masę. Do około 18 roku życia masa kostna rozwija się, a gęstość kości się zwiększa, później utrzymuje się ona do około 40 roku życia na stałym poziomie, ale właśnie około 45 roku życia masa kostna stopniowo zaczyna się zmniejszać.
Jakie są czynniki ryzyka osteoporozy?
Wśród czynników ryzyka osteoporozy istnieją takie, na które nie mamy wpływu. Należą do nich: uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć żeńska, biała i żółta rasa. Bardzo ważne są także zaburzenia hormonalne, a zwłaszcza niedobory hormonów płciowych. Estrogen jest hormonem, który korzystnie wpływa na kości. W przypadku jego niedoboru bądź przejścia kobiety w stan pomenopauzalny zwiększa się ryzyko osteoporozy.
A teraz dobra wiadomość – na stan naszych kości, ich masę i jakość pracujemy przez całe życie. Możemy zmniejszyć ryzyko osteoporozy stosując odpowiednią dietę i prowadząc określony tryb życia. W diecie najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. W tym wypadku chodzi o to, aby nasza dieta zaspokajała zapotrzebowanie organizmu na wapń, białko i fosfor. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar może zaszkodzić. Warto pamiętać, że niektóre stany fizjologiczne jak ciąża, karmienie piersią, okres okołomenopauzalny, podeszły wiek wymagają, aby przyjmować większe ilości wapnia.
Pamiętajmy, że picie mocnej kawy, zwłaszcza kilku filiżanek dziennie ma niekorzystny wpływ na poziom wapnia w organizmie. Palenie papierosów i spożywanie nadmierne alkoholu są jak zwykle wrogami naszego zdrowia. Kości kochają ruch. Aktywność fizyczna wzmacnia kości, zwiększa ich masę, a ponadto połączona z przebywaniem na świeżym powietrzu to podwójna korzyść, bo wówczas nasz organizm czerpie z dobrodziejstw słońca, które ma wpływ na produkcję witaminy D. Witamina ta pozytywnie wpływa zaś na gospodarkę wapniową. Trzeba wiedzieć, że osteoporoza może być również wywoływana przez inne choroby np. zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, choroby nerek, szpiku i wiele innych. Stosowanie niektórych leków, takich jak glikokortykosterydy, leki przeciwpadaczkowe, heparyna może wywoływać zmniejszenie masy i jakości kości.
Dwa typy
Istnieją dwa typy osteoporozy. Typ A występuje u osób starszych, po 70 roku życia. W badaniu densytometrycznym ujawnia się zmniejszona gęstość kości. Czasem wykrywana jest dopiero, gdy dojdzie do złamań niskoenergetycznych. Najczęściej złamaniu ulegają szyjka kości udowej i kręgi. Typ B dotyczy kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Objawia się ona złamaniami w obrębie przedramienia i złamaniami kręgów. Dość często wykrywane są u tych pań choroby, które przyczyniły się do rozwoju osteoporozy. Gorsza jakość kości jest ewidentna, ale wynik badania densytometrycznego może być prawidłowy.
Cierpie na osteoporozę? W jaki sposób sobie z nią radzicie? Jak ją u Was zdiagnozowano? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Ja słyszałam że rezonator biofotonowy jest skuteczny w leczeniu osteoporozy