Znosi się go przez wypicie szklanki mleka lub zażycie leku, którego działanie polega na zoobojętnieniu drażniącego soku żołądkowego, który ma charakter kwaśny. Zdarza się, że bóle te występują w nocy czy na czczo. Znikają one na pewien czas po zjedzeniu czegoś. Występujący ból w obrębie brzucha, promieniuje do pleców i prawego ramienia, co dodatkowo uprzykrza życie choremu. Innymi objawami, jakie mogą się pojawić w przebiegu czy rozwoju choroby wrzodowej, co zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego- nudności, wymioty, brak łaknienia. Poza tym może wystąpić charakterystyczne uczucie pieczenia w górnej części jamy brzusznej. W przewodzie pokarmowym mogą powstać żylaki, które zaczną krwawić. Może się to objawiać wymiotami, których wygląd przypomina fusy od kawy lub krwawymi wymiotami, a konsekwencją może być niedokrwistość. Ponadto chory jest blady, zmęczony, osłabiony, może nawet dojść do zasłabnięcia.

Przyczyny choroby wrzodowej są różne. Do jej rozwoju może dojść nawet na skutek nadużywania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ. Są to najczęściej zażywane leki, które możemy dostać w aptece bez recepty- kwas acetylosalicylowy(popularna aspiryna), ibuprofen(ibuprom). Choroba wrzodowa indukowana właśnie przez te leki, może rozwijać się i przebiegać bezobjawowo, co jest bardzo niebezpieczne, z powodu większego ryzyka wystąpienia powikłań- perforacja wrzodu, zwężeniem odźwiernika.

Podejrzewacie u siebie wrzody? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAsymetria piersi – czy to choroba?
Następny artykułWrzody – leczenie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here