Dolegliwości, które odczuwa pacjent, po części zależą od lokalizacji samego wyrostka robaczkowego. Istnieją bowiem różne jego ułożenia w obrębie jamy brzusznej, a zmienność osobnicza w tej kwestii jest duża. Do zapalenia dochodzi często z powodu zaczopowania światła wyrostka przez kamień kałowy. Stan zapalny wywołać mogą także pasożyty czy zwiększenie ilości tkanki limfatycznej.

Kiedy można myśleć o zapaleniu wyrostka robaczkowego?

U sporej grupy pacjentów pojawiają się charakterystyczne objawy. Najczęstszym spośród nich jest ból brzucha. Jego charakter można określić jako ostry i nagły. Pojawia się bez związku ze spożywanym pokarmem. Chociaż początkowo umiejscawia się w okolicach nadbrzusza albo w środkowej części brzucha w okolicach pępka. Bardzo typowa jest zmiana jego lokalizacji. Chory odczuwa ostry ból na początku choroby w środkowej części brzucha, potem może nastąpić krótki okres złagodnienia lub ustąpienia dolegliwości, ale po nim nastaje ostry ból, który bardzo często mieści się w po prawej stronie w dole biodrowym.

Prawie wszystkim pacjentom dokuczają nudności, czasem mogą dołączyć się wymioty. U chorych obserwuje się podwyższenie temperatury ciała, ale zazwyczaj nie przekracza ona 38 stopni. Takie symptomy powinny skłonić daną osobę do szybkiego skonsultowania się z lekarzem.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z przyczyn wystąpienia u chorego tzw. ostrego brzucha. Co to znaczy? W ten sposób opisywane są pewne cechy brzucha w badaniu fizykalnym chorego, które nazywa się objawami otrzewnowymi. Gdy lekarz dotyka brzucha pacjenta, to dolegliwości bólowe nasilają się. Wyczuwalne jest także wzmożone napięcie mięśni. Typowo występuje także objaw Blumberga. Polega on na tym, że lekarz przykłada swoją rękę w określonym miejscu na brzuchu chorego, uciska nią powłoki brzuszne, a następnie energicznie odrywa swoją dłoń. Chory, u którego stwierdza się ten dodatni objaw, odczuwa ból w momencie odrywania ręki przez lekarza. W postawieniu ostatecznego rozpoznania pomocne jest wykonanie badania USG.

Czy zawsze ból w prawym dole biodrowym oznacza zapalenie wyrostka robaczkowego?

Oczywiście nie. Takie dolegliwości zawsze należy różnicować u kobiet z zapaleniem przydatków, a także z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Symptomy tego rodzaju spotkać można również w przebiegu wgłębień jelit, niedrożności czy nawet ciąży pozamacicznej.

Uwaga!

Prowadzono badania, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy człowiekowi potrzebny jest wyrostek robaczkowy. Postanowiono wyciąć go profilaktycznie osobom znajdującym się w grupie badawczej. Okazało się, że takie osoby w przyszłości były bardziej podatne na infekcje i zakażenia, co pozwoliło wysunąć wniosek, że wyrostek robaczkowy bierze udział w reakcjach układu immunologicznego i jednak jest potrzebny człowiekowi.

Mieliście zapalenie wyrostka robaczkowego? Jakie wystąpiły u Was objawy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety i wady telepracy
Następny artykułZapalenie nerek – objawy

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here