Choroby Zespół policystycznych jajników - przyczyny, objawy

Zespół policystycznych jajników – przyczyny, objawy

-

Choroba ta może występować zarówno u kobiet o prawidłowej masie ciała, u których występują regularne cykle owulacyjne. U tych kobiet torbiele wykrywane są zazwyczaj przypadkowo podczas badania USG. Zespół policystycznych jajników diagnozowany jest także u kobiet otyłych, u których występują zaburzenia w cyklu owulacyjnym lub cykle te w ogółe nie występują. U takich kobiet choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Towarzyszą jej takie objawy jak: hirsutyzm, hiprandrogenizm, niepłodność, poronienia nawykowe. Ponadto kobiety takie są bardziej narażone na wystąpienie innych schorzeń- cukrzycy, chorób układu krążenia- nadciśnienia tętniczego, chorób dróg żółciowych.

Zespół policystycznych jejników to grupa schorzeń uwarunkowana genetycznie. Stwierdzono, że 50% kobiet matek i sióstr w rodzinie może cierpieć na tę chorobę. Tkanka jajnika jest niszczona przez niedojrzałe pęcherzyki Graafa, których rozwój został zahamowany. Powoduje to, że nie powstaje ciałko żółte. Pęcherzyk Graafa zanika, ale na jego miejscu tworzy się torbiel. Następstwem takiego rozwoju zdarzeń w organizmie jest zahamowanie lub brak owulacji. Jeżeli nie występuje ona przez długi okres czasu to znaczy, że dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety. Obserwuje się nadmierną produkcją hormonów płciowych męskich i zaburzenie miesiączkowania. Objawem nadmiernej produkcji hormonów męskich może być wzrost owłosienia łonowego u dziewczynek przed okresem dojrzewaia, gdy nie towarzyszą temu inne objawy, świadczące o procesie dojrzewania.

Cierpicie na PCOS? W jaki sposób został zdiagnozowany? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy administrator serwisu musi cenzurować forum?

Czy i w jaki sposób administrator serwisu www powinien cenzurować treści na forum internetowy? Fora internetowe pozwalające na prowadzenie dyskusji oraz zamieszczanie różnego rodzaju uwag i komentarzy są integralną częścią większości portali www. Niestety anonimowość w sieci oraz świadomość braku konsekwencji za umieszczane wpisy sprzyja często obraźliwym komentarzom mogącym naruszać czyjeś dobra osobiste.

Mazurek – przepis

Według tradycji na każde święto przypadają specyficzne, specjalnie przygotowywane, potrawy i ciasta. Zwykle są to potrawy smaczne, lubiane, cieszące się niesłabnącą sympatią. Przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W którym z polskich domów nie jadło się typowego żurku, uszek z grzybami lub świątecznego mazurka. Pomimo że potrawy te są typowe, to nigdy nam się nie znudzą – są częścią tradycji, a bez nich święta byłyby niepełne.

Zobacz też

Jakie dodatki do wnętrz wybrać?

Aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wykończenia ścian i podłóg oraz doboru wyposażenia do danego mieszczenia. Równie istotną rolę odgrywają różnego rodzaju dodatki. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, więc nie należy umniejszać roli elementów dekoracyjnych. To one w przeważającej mierze decydują o charakterze i klimacie danego wnętrza.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: