Obserwując chorych cierpiących na ten, zespół okazało się, że dotyka on głównie dzieci, a wśród nich częściej dotyczy chłopców zwykle w wieku od 5 do 14 lat. Często wystąpienie pierwszych objawów poprzedzone jest przechorowaniem infekcji wywołanej przez niektóre wirusy, np. wirus różyczki, ospy wietrznej bądź też bakteryjnej – głównie paciorkowcowej.

Charakterystyczne objawy

W związku z tym, że zmiany patologiczne dotyczą naczyń krwionośnych, symptomy zespołu Schoenleina-Henocha są różnorodne. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka, która lokalizuje się najczęściej na pośladkach, udach, podudziach i stopach. Stąd też określa się, że zajmuje ona miejsca, gdzie znajdują się majtki czy też spodenki. Zmiany skórne opisać można jako krwotoczne, przypominają punkciki, które nierzadko zlewają się ze sobą. Gdy dotykamy tak zmienionej skóry, wyraźnie czujemy, w zmienionych miejscach uniesienia. Czasem pojawić się mogą obrzęki, które szczególnie widoczne są na rękach, stopach i pod oczami.

U dzieci możemy także zaobserwować objawy zapalenia stawów, głównie kolanowych i skokowych. Dzieci uskarżać się mogą na ból tych stawów zarówno przy wykonywaniu ruchów jak i w spoczynku, one same są obrzęknięte, zaś skóra nad nimi może być zaczerwieniona i nieco bardziej ocieplona.

Te dwa objawy, czyli zmiany w obrębie stawów i wysypka na skórze, sprawiły, że kiedyś choroba ta nosiła nazwę purpura rheumatica, czyli plamica reumatyczna.

Nierzadko zespół Schoenleina-Henocha manifestuje się bólami brzucha. Dolegliwości narastają po przyjęciu posiłku. Występują zwykle częste i krwawe biegunki.

Zmiany mogą także dotyczyć nerek. Jest to dość groźna lokalizacja. Przebieg choroby wówczas może być bardzo różny, od łagodnej postaci ze zmianami mikroskopowymi w moczu po objawy zespołu nerczycowego z masywnymi obrzękami.

Leczenie

Leczenie choroby zależy od tego, jakie narządy zostały w jej przebiegu zajęte i od stanu ogólnego. Jeżeli u młodego pacjenta stwierdza się jedynie wysypkę, zwykle wystarczają leki, które mają za zadanie uszczelnić naczynia krwionośne, takie jak wapno, rutinoscorbin, witamina C. Gdy manifestują się cechy zapalenia stawów dołącza się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Natomiast przy objawach brzusznych stosuje się glikokortykosterydy. Podaje się także heparyny drobnocząsteczkowe. Zajęcie nerek jest wskazaniem do specjalistycznego leczenia nefrologicznego.

Zetknęliście się kiedyś z tą chorobą? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapalenie cewki moczowej – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułPokrzywka – przyczyny, objawy, leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here