Choroby Znieczulenie podpajęczynówkowe - powikłania, skutki uboczne

Znieczulenie podpajęczynówkowe – powikłania, skutki uboczne

-

Każdorazowo, najczęściej dnia poprzedzającego operację, odbywa się badanie pacjenta przez anestezjologa. Zebrany od pacjenta wywiad oraz badanie fizykalne mają na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, np.: zaburzeń krzepnięcia krwi, ciężkich postaci chorób układu krążenia, schorzeń neurologicznych. Ważne jest, aby przed operacją pacjenci nie mieli podanych silnie działających leków uspokajających, ponieważ istotny jest zachowany dobry kontakt z chorym.

Znieczulenie wykonywane jest na sali operacyjnej. Konieczne jest przestrzeganie zasad aseptyki i antyseptyki. W celu prawidłowego wykonania znieczulenia pacjent musi przyjąć określoną pozycję ciała. Możliwe jest ułożenie na boku, która ma przypominać zrobienie przez chorego kociego grzbietu. Innymi słowy poleca się, aby chory przygiął głowę do klatki piersiowej, z kolei nogi przyciągnął do brzucha. Takie ułożenie ma na celu zwiększyć odległość pomiędzy wyrostkami kolczastymi kręgów lędźwiowych.

Druga pozycja to pozycja siedząca, także z przygięciem głowy do klatki piersiowej. Następnie lekarz anestezjolog musi znaleźć miejsce, gdzie będzie się wkuwał igłą. Jest ono ściśle określone. Wyznacza się linię łączącą górne brzegi kolców biodrowych. Linia ta przecina kręgosłup na wysokości przestrzeni międzykręgowej pomiędzy 4 a 5 kręgiem lędźwiowym. Miejsce to musi być dokładnie zdezynfekowane. Podaje się środek znieczulający miejscowo, później przechodzi się do kluczowego momentu.

Używając specjalnej igły rdzeniowej, anestezjolog musi dostać się do przestrzeni podpajęczynówkowej. Wymaga to opanowania techniki wykonania tej punkcji i doświadczenia. Aby upewnić się, czy rzeczywiście igła znajduje się we właściwym miejscu, usuwa się jej mandryn i wyciekająca kropla płynu mózgowo-rdzeniowego stanowi potwierdzenie, że wszystko jest w porządku. Wówczas podaje się środek znieczulający.

W zasadzie już w momencie jego wstrzykiwania pojawia się znieczulenie, ale często na początek jego działania należy poczekać kilka minut. Pacjent po podaniu anestetyku musi być ułożony w takiej pozycji, jaką zaleci lekarz, aby doszło do dobrego rozprzestrzenienia się środka znieczulającego. Zwykle pacjenci odczuwają początkowo mrowienie w nogach, stają się one cieplejsze, a czasem pojawia się uczucie ich ciężkości. Aby osiągnąć całkowite znieczulenie, należy poczekać kilkanaście minut. Przed rozpoczęciem zabiegu anestezjolog zawsze sprawdza zniesienie ruchomości i czucia w danych obszarach.

Znieczulenie podpajęczynówkowe uważane jest za bezpieczne. Zawsze istnieje jednak pewne ryzyko pojawienia się powikłań, choć zdarzają się one rzadko. Najczęstsze z nich to obniżenie się ciśnienia tętniczego u pacjenta, które następuje dość szybko po podaniu leków. Niektóre osoby mogą zgłaszać nudności i wymioty. Zdarza się obniżenie temperatury ciała. Możliwe jest pojawienie się tzw. popunkcyjnych bólów głowy i bólów pleców. Sporadycznie powikłania wiążą się z uszkodzeniami neurologicznymi.

Czy byliście kiedyś poddani takiemu zabiegowi? Jakie są Wasze doświadczenia? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

3 KOMENTARZE

  1. Po tym zniecxuleniu prsed dwa dni glowa peķala mi w szwach. Natomiast gdy rodzilam i mialam znieczulenie zewnatrzoponowe to nic mi nie bylo.

  2. Przed zabiegiem urologicznym anestezjolog uparł się na znieczulenie podpajęczynówkowe, chociaż wiedziałam, że dla mnie jest niewłaściwe (bardzo duża rotoskolioza odcinka krzyżowo-lędźwiowego) i niestety doszło do porażenia nerwu, na szczęście odwracalnego. Cały zabieg musiał być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Ogólnie ja wolę usnąć i nie widzieć ani nie słyszeć. Ważny jest również komfort psychiczny pacjenta, a to niestety nie jest standardem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Suche powietrze jest szczególnie odczuwalne w okresie jesienno-zimowym. Mieszkania są ciągle ogrzewane, kaloryfery rozkręcone, a w konsekwencji wilgotność powietrza spada. Jest to uciążliwe, ale są sposoby na zaradzenie temu problemowi.

Jak używać lampy błyskowej?

Lampa błyskowa to bardzo pomocna rzecz, zwłaszcza podczas fotografowania w ciemnych pomieszczeniach. Trzeba jednak uważać, żeby nie dać się ponieść jej urokowi i nie zalać światłem błyskowym całej sceny. Nie ma chyba w fotografii nic gorszego, no może poza nieostrymi zdjęciami, niż płaskiej światło lampy błyskowej oświetlające pierwszy plan i pozostawiające w głębokim cieniu plan numer dwa.

Zobacz też

Umowa o partnerstwie

Umowa o partnerstwie to jeden z najważniejszych dokumentów w sytuacji, gdy projekt realizowany jest we współpracy z innym podmiotem. Właściwie sformułowany dokument usprawni wspólne działania i podzieli pomiędzy partnerów odpowiedzialność za realizację przedsięwzięcia.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: