Kiedyś lody (tak jak wszystkie mleczne przetwory) robiło się w domu. Może jeszcze nasze babcie je robiły? Lody zrobione w domu są inne. Mówi się, że wszystko, co jest domowe, jest lepsze. Jak je zrobić? To proste.

100 ml mleka skondensowanego,
500 g twarożku śmietankowego (jeśli chcemy zrobić lody waniliowe, użyjmy waniliowego),
1 szkl. mleka (najlepiej chudego, nawet 0,5%),
2 łyżki cukru pudru,
2-3 kropelki aromatu – w tym przypadku śmietankowego (zależnie od tego jaki smak lodów wybierzemy – takiego aromatu użyjmy).

Z tych składników wyjdzie nam litr lodów. Musimy je wszystkie tylko razem wymieszać – mikserem, bardzo dokładnie, na gładką masę. Wkładamy potem taką masę na 2-4 godziny do zamrażarki, wyjąć po pół godziny, wymieszać, aby nie powstały kawałki lodu. Z tego bazowego przepisu na lody śmietankowe możemy wyczarować inne smaki – dodajmy utartej czekolady, zmielonych orzechów lub pistacji, odrobinę konfitury owocowej. I już gotowe – lato jest u naszych stóp.

Przepis na potrawę ze zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Lody cynamonowe

Do przygotowania pysznych lodów cynamonowych będziemy potrzebować:

850 ml mleka (najlepiej tłustego, ale może być też chude)
1 laska cynamonu
skórka cytrynowa
6 żółtek
300 g cukru

Do garnka wlewamy 1/2 mleka, wkładamy laskę cynamonu oraz skórkę z cytryny. Całość bardzo ostrożnie i uważnie gotujemy aż do zagotowania i spienienia się mleka. Po yum czasie zdejmujemy naczynie z ognia.

W miseczce ubijamy żółtka, dodajemy do nich cukier oraz pozostałą połowę mleka.

Masę jajeczo-cukrową dodajemy do mleka, które gotowało się z przyprawami. Mieszaninę stawiamy na bardzo małym ogniu i gotujemy mieszając przez cały czas. Co ważne, nie doprowadzamy do zagotowania!!!

Następnie lody studzimy i przelewamy do foremki. Wstawiamy do zamrażalnika.

Znacie inne sposoby na przyrządzenie lodów? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPasta z jajek – przepis
Następny artykułDrinki z Malibu – przepisy

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here