Ciasta i desery Pudding z tapioki - przepis

Pudding z tapioki – przepis

-

Z tapiokowej kaszki robi się budynie i kleiki, można nią też zagęszczać sosy, przeciery czy zupy. W Indiach podaje się ją do ryby, doprawioną curry, zaś w Brazylii przyrządza specyficzny pudding z winem i korzeniami.

Oto kilka popozycji potraw z wykorzystaniem tego nieco zapomnianego, choć niegdyś niezwykle popularnego składnika.

Pudding z tapioki

Do tej potrawy potrzebna jest tapioka w postaci kaszki. Sprawdź na opakowaniu, czy producent nie zaleca namaczania kaszki na noc.

Wykonanie:

pół szklanki tapioki (nie może być to ani mączka, ani tapioka błyskawiczna), 3 szklanki tłustego mleka, ćwierć łyżeczki soli, 2 jajka, pół szklanki cukru, pół łyżeczki ekstraktu waniliowego lub cukier waniliowy.
  • Krok pierwszy

    Wymieszaj w rondlu tapiokę, mleko i sól i postaw garnek na średnim ogniu. Zagotuj, mieszając.

  • Krok drugi

    Maksymalnie zmniejsz gaz i duś jeszcze 5 minut, stopniowo dodając cukier i cały czas mieszając.

  • Krok trzeci

    Do osobnego naczynia wbij jajka i roztrzep je mikserem na puszystą masę.

  • Krok czwarty

    Dodaj nieco tapioki, by uniknąć ścinania się jajek i zwarzenia całości. Strarannie mieszając trzepaczką wmieszaj masę jajeczną do budyniu.

  • Krok piąty

    Zmniejsz ogień i, wciąż mieszając, podgrzewaj jeszcze chwilę, aż całość zgęstnieje do odpowiedniej konsystencji. Ostudź przez kwadrans. Budyń można podawać na zimno lub na ciepło.

  • Co jeszcze robicie z tapioki? Podzielcie się swoimi pomysłami.

Katarzyna Wyka

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wyleczyć lęk wysokości?

Podobnie jak strach przed zwierzętami, owadami, ciemnością, zarazkami czy burzą, lęk wysokości to jedna z często występujących wśród ludzi, częściej u kobiet niż u mężczyzn, fobii specyficznych związanych z konkretnymi przedmiotami, sytuacjami czy wydarzeniami. W wyniku wystawienia chorego na lęk wysokości na bezpośredni kontakt z wywołującym lęk czynnikiem, w tym przypadku z wysokością, mniejszą lub większą, pojawia się u niego lęk, będący silną emocjonalną reakcją na niebezpieczną z jego punktu widzenia sytuację. I choć w większości przypadków pojawiający się lek nie ma żadnej racjonalnej przyczyny, fobia, czyli przewlekły stan lęku, potrafi skutecznie utrudnić życie i nie daje się zbyt łatwo opanować.

Jaka kara grozi za wyłudzenia?

Przestępstwo o takiej nazwie nie występuje w polskim prawie. Ani kodeks karny, ani karny skarbowy nie wspominają o przestępstwie wyłudzenia.

Zobacz też

Jak schłodzić laptopa?

Przegrzewający się laptop powoduje problem zarówno z szybko wyczerpującą się baterią (szybciej muszą działać wentylatory) jak i nieefektywnym działaniem systemu. Na szczęście w większości przypadków można zapobiec przegrzewaniu się laptopa.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: