Pierwsze objawy ciąży nie są wcale czytelne i oczywiste. Zdarza się, że kobiety nie rozpoznają stanu błogosławionego, i pojawiające się symptomy tłumaczą sobie zatruciem pokarmowym, traktują jako początek choroby czy efekt przemęczenia. Jak zatem rozpoznać, że w naszym ciele rozwija się nowe życie? Jeśli większość z poniższych objawów występuje równocześnie:

zanik menstruacji – brak okresu uważany jest za podstawowy sygnał stanu błogosławionego. Czasami u kobiet we wczesnym etapie ciąży pojawia się krwawienie (tzw. plamienie implantacyjne), ale jest ono zdecydowanie krótsze i mniej obfite niż zwykła miesiączka. Należy jednak pamiętać, że okres może opóźnić wiele czynników typu: stres, przemęczenie, nagła zmiana wagi, przebyta choroba. Brak menstruacji może wynikać również z problemów hormonalnych.

mdłości oraz wymioty – pojawiają się zazwyczaj w godzinach porannych i wieczornych. Częściej występują u ciężarnych, które spodziewają się pierwszego dziecka. Nudności mogą trwać do kilku godzin. Jest to objaw dokuczający ponad połowie kobiet w stanie błogosławionym. Mdłościom towarzyszy często nadwrażliwość na różne zapachy.

zawroty głowy – ciąża powoduje podwyższenie poziomu hormonów we krwi, a to z kolei rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia u kobiety spodziewającej się dziecka. W efekcie może dojść nawet do omdleń ciężarnej.

nadmierny apetyt – na początku ciąży kobieta może mieć większy apetyt ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w jej organizmie. Pojawiają się wówczas tzw. zachcianki. Zdarza się także, że wcześniej ulubione potrawy przestają ciężarnej smakować.

wrażliwość piersi – piersi kobiety ciężarnej już w pierwszych dniach od zapłodnienia stają się nabrzmiałe, czulsze na dotyk, a nawet bolesne. Zdarza się, że skóra wokół brodawek ciemnieje, a żyłki stają się bardziej widoczne. Mogą się pojawić także niewielkie guzki.

uczucie zmęczenia i rozdrażnienie – w pierwszych trzech miesiącach przyszła mama potrzebuje zazwyczaj więcej snu. Ciąży towarzyszą również zmienności nastrojów bądź apatia, a nawet stany depresyjne.

przebarwienia na skórze – u niektórych ciężarnych pojawiają się przebarwienia na wargach sromowych, brodawkach, a nawet na twarzy.

Rozpoznajesz powyższe objawy u siebie? Aby się upewnić, że spodziewasz się dziecka, możesz wykonać test ciążowy. Wiarygodność wyniku takiego testu szacuje się na 95-99%. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, to udaj się do lekarza ginekologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here