Menopauza (inaczej: klimakterium, przekwitanie) to naturalny, ale trudny okres w życiu każdej kobiety; to przejście od etapu dojrzałości do etapu starości. Towarzyszą jej objawy, takie jak: uderzenia gorąca, pogorszenie nastroju, problemy z koncentracją, zaburzenia hormonalne, kłopoty z metabolizmem, niekorzystne zmiany w wyglądzie, bezsenność, uczucie zmęczenia. Jak sobie z nimi radzić? Jak przejść najłagodniej proces menopauzy, który trwa średnio 8 lat?

Dieta w okresie menopauzy

Odpowiednie odżywianie w okresie przekwitania sprawia, że jego objawy stają się dla kobiety mniej dokuczliwe. Dieta powinna być bogata w potas (np. banany, pomidory, morele), gdyż reguluje on ciśnienie tętnicze. Ze względu na zmiany w układzie kostnym, należy spożywać produkty bogate w wapń. Do jadłospisu kobieta w trakcie menopauzy powinna włączyć również kwasy tłuszczowe omega 3, których źródłem są np. ryby morskie (tuńczyk, śledź) oraz olej lniany, natomiast wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Ponieważ okres przekwitania wiąże się także ze spadkiem metabolizmu, to koniecznie trzeba pamiętać o błonniku pokarmowym, który zbawiennie działa na trawienie. Spożywanie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych czy orzechów pomoże kobiecie zachować jej wagę i uchroni przed otyłością.

Podczas przekwitania warto także wspomagać się suplementami diety, które zawierają wspomniane kwasy omega-3 czy wapń, sięgnąć po witaminę D i zaprzyjaźnić się z tranem.

Ruch w okresie menopauzy

Według badań aż 60% kobiet w okresie menopauzy ma problemy z dodatkowymi kilogramami. Aby nie przybrać na wadze, oprócz zdrowej i zbilansowanej diety, zalecana jest aktywność fizyczna. Wpływa ona nie tylko korzystnie na sylwetkę, ale także na układ krążenia, układ mięśniowo-szkieletowy oraz na samopoczucie. Popularny obecnie nordic walking, pilates, jazda na rowerze, zwykły spacer czy pływanie są idealnym rozwiązaniem.

Dbanie o siebie

Okres przekwitania wiąże się zwykle z przygnębieniem, obniżonym nastrojem i może prowadzić nawet do depresji. W związku z tym kobiety w trakcie menopauzy powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Spotkania z przyjaciółmi, podróże, posiadanie hobby czy wizyty w SPA zdecydowanie poprawiają humor. Ważna jest także wzmożona troska o ciało. Skóra w okresie przekwitania staje się cieńsza i wiotczeje, dlatego warto poddawać ją starannej pielęgnacji. W używanych kosmetykach powinny się znajdować przede wszystkim takie składniki, jak: kolagen, kwas hialuronowy oraz koenzym Q10.

Fitoestrogeny

Przy zagadnieniu menopauzy pojawia się zazwyczaj tajemnicze pojęcie: fitoestrogeny. Jest to nazwa substancji roślinnych, które swoją budową przypominają żeńskie hormony. Preparaty zawierające fitoestrogeny znajdują się w każdej aptece. Ich przyjmowanie złagodzi objawy przekwitania.

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu przez kobietę w okresie menopauzy naturalnych bądź syntetycznych hormonów. Mogą być one podawane w różnej formie m.in. w postaci tabletek, zastrzyków, żeli, plastrów czy globulek. Terapia zastępcza powinna być stosowana od kontrolą lekarza i dobrana indywidualnie do pacjentki. Nie wszystkie kobiety mogą być poddane takiej terapii; decyzja o jej rozpoczęciu zależy od stanu zdrowia zainteresowanej. HTZ wiąże się także z ryzykiem skutków ubocznych m.in. w postaci nowotworów bądź choroby zakrzepowo-zatorowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here