W takiej sytuacji zarodek znajduje się w miejscu, gdzie jego prawidłowy rozwój jest niemożliwy, a matka jest bezpośrednio narażona na poważne choroby, a nawet śmierć. Komórka zarodkowa nie będzie w stanie naturalnie się rozwijać, dlatego ciążę pozamaciczną trzeba szybko usunąć. W przeciwnym razie zdrowie i życie matki są zagrożone.

Zapłodniona komórka może nie trafić do macicy, gdzie w sposób naturalny powinna się rozwijać, z rożnych powodów. Często przyczyną jest wada narządów rodnych, na przykład zawężenie jajowodu lub obecność mięśniaków czy torbieli, które blokują naturalną drogę zapłodnionemu jajeczku. Przyczyną może być także wada wrodzona któregoś z narządów.

Objawy mogą ujawnić się na różnym etapie ciąży. Odczuwane dolegliwości zawsze mają jednak podobny przebieg i charakteryzują się silnym bólem brzucha, który nie ustaje. Może im towarzyszyć nawet utrata przytomności, a na pewno duże osłabienie. Pojawiają się też krwawienia z pochwy. W przypadku opisanych dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który powinien natychmiast wykonać badania ultrasonograficzne w celu stwierdzenia przyczyny bólu.

Zdarza się, że dochodzi do pęknięcia zarodka. Wówczas życie matki jest w największym niebezpieczeństwie, gdyż dochodzi do krwotoku wewnętrznego i kobieta powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.

Po stwierdzeniu ciąży pozamacicznej, w zależności od objawów i stanu pacjentki, będzie ona leczona operacyjnie lub za pomocą leków.

Kobiety, które miały przeszły ciążę pozamaciczną powinny pozostać pod stałą i ścisłą kontrolą ginekologa podczas starań o kolejną ciążę. Prawie połowa pacjentek jest narażona na ryzyko wystąpienia ponownej ciąży pozamacicznej, którą lepiej wykryć we wczesnym stadium, zanim objawy przybiorą ostrą formę. Należy też znaleźć przyczynę ciąży pozamacicznej, aby kolejna ciążą miała prawidłowy przebieg.

Na wystąpienie ciąży pozamacicznej szczególnie narażone są kobiety, które znajdują się miedzy 25 a 30 rokiem życia, chorowały na którąś z chorób wenerycznych, stosowały wkładki wewnątrzmaciczne lub miały w przeszłość problemy z jajnikami czy jajowodami.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here