Ciąża Ciąża urojona – co to jest?

Ciąża urojona – co to jest?

-

Ciąża urojona ma podłoże psychiczne. Mówi się, że występuje ona szczególnie u kobiet, które z jakiegoś powodu nie mogą mieć dzieci, długo czekają na to, aby zajść w ciążę lub które z pewnych przyczyn obawiają się stanu błogosławionego i wiążących się z nim zmian. Ciąża urojona może się więc pojawić u kobiet, które dużo myślą o ciąży pod wpływem stresu.

Lekarze twierdzą, że ciąża urojona pojawia się częściej u kobiet, które mają specyficzną konstrukcję psychiczną, co nie znaczy, że jest to regułą. Bardziej podatne będą kobiety, które mają skłonności do stanów neurotycznych, mają bardzo wrażliwą naturę i ulegają presji otoczenia.

Ciąża urojona może wystąpić u kobiet, które były leczone hormonalnie. Wówczas podłożem takiego stanu może być nie tylko psychika, ale tez zmiany hormonalne, które powodują, że organizm ulega „zdezorientowaniu” w wyniku wcześniejszej terapii hormonalnej i zachowuje się nie tak jak powinien.

Objawy ciąży urojonej są takie same, jak w przypadku faktycznej ciąży. Kobieta zauważa zanik miesiączki, jej piersi stają się nabrzmiałe, pojawiają się poranne nudności. Z biegiem czasu kobieta zaczyna przybierać na wadze. Wstępne badania lekarskie mogą nawet potwierdzić ciążę. Dopiero dalsze specjalistyczne badania wykluczają taką ewentualność i wskazują na ciążę urojoną.

Kobieta, która przechodzi ciążę urojoną, powinna otrzymać fachową opiekę specjalistów. Ponieważ problem ma naturę złożoną, psychofizyczną, konieczna jest opieka nad pacjentką roztoczona przez kilku specjalistów, głównie ginekologa oraz psychiatrę.

Ciąża urojona może trwać nawet kilka miesięcy. Im dłużej jest nieleczona, tym dłużej jej stan będzie się utrzymywał. Kobieta powinna poddać się leczeniu psychiatrycznemu, aby w ten sposób dotrzeć do przyczyn psychicznych ciąży urojonej. Towarzyszy mu leczenie poprzez podanie środków farmakologicznych, które będą stabilizować i normalizować pracę organizmu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przepisy ppoż dla domów jednorodzinnych – czego zabraniają, na co zwrócić uwagę, kiedy poinformować PSP?

Szczególne wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków dotyczą przede wszystkim obiektów użyteczności publicznej czy budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Jaki kurs gotowania wybrać?

Kurs gotowania to zarówno propozycja dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę w kuchni jak i dla zawodowców. Jednych i drugich łączy fakt, że nie jest im wszystko jedno, jeśli chodzi o to, co znajduje się na ich talerzu.

Zobacz też

Bielactwo – przyczyny, objawy

Bielactwo to choroba objawiająca się brakiem barwnika w skórze, włosach, tęczówkach. Chorobę tę - o ile nie towarzyszą jej związane z nią inne zespoły schorzeń - traktuje się często jako bardzo dokuczliwy defekt kosmetyczny. Bielactwo bowiem nie boli fizycznie, ale może mieć poważny wpływ na psychikę osoby dotkniętej schorzeniem i na czerpanie przez chorego zadowolenia z życia.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: