Pierwsza wizyta u ginekologa jest najtrudniejsza. Każda kolejna przychodzi bardziej naturalnie. Wybierając się do gabinetu ginekologicznego po raz pierwszy kobieta ma zazwyczaj dużo obaw, wynikających z nieświadomości przebiegu wizyty. Negatywny wpływ na nastawienie do wizyty u lekarza ma również skrępowanie, które przyczynia się do powstania psychicznego dyskomfortu. Decyzja dotycząca wizyty u ginekologa czasem jest bardzo trudna.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz będzie musiał założyć kartotekę i w związku z tym przeprowadzi z pacjentką rozmowę. Pytania mogą mieć często charakter intymny, ale należy zdać sobie sprawę z tego, że mają one wpływ na ocenę stanu zdrowia pacjentki.

Lekarz będzie pytać więc o to, czy pacjentka prowadzi aktywne życie seksualne. Dalsze pytania dotyczą przebytej ciąży oraz stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Będą też pytania dotyczące chorób w rodzinie. Lekarz skoncentruje się również na twoim cyklu menstruacyjnym, zapyta o dzień ostatniej miesiączki oraz o to, czy występuje ona regularnie oraz czy towarzyszą jej jakieś dolegliwości.

Po zakończeniu wywiadu lekarz musi cię zbadać. W tym celu należy zająć miejsce na fotelu ginekologicznym i to właśnie tego momentu kobiety obawiają się najbardziej. Jest to normalne, ponieważ pozycja, jaką trzeba na fotelu przyjąć, nie jest komfortowa. Dzięki niej jednak lekarz może zbadać stan narządów rodnych.

W zależności od ich stanu, lekarz może skierować na dalsze badania. Zależy to także od celu wizyty. Jeśli celem jest przepisanie recepty na tabletki antykoncepcyjne, lekarz zobowiązany jest skierować kobietę na badanie krwi i odpowiednio dobrać tabletki. Jeżeli udajemy się na badania kontrolne, możemy zostać skierowane na usg piersi, które należy wykonywać regularnie lub na badanie cytologiczne, aby sprawdzić poziom komórek rakowych macicy.

Jeżeli wybierasz się do ginekologa po raz pierwszy i w związku z tym jesteś zdenerwowana, możesz pamiętać o kilku wskazówkach, które sprawią, ze wizyta będzie przebiegać mniej stresująco. Poproś kogoś bliskiego, żeby ci towarzyszył. Może to być mama lub przyjaciółka, najlepiej ktoś, kto ma pierwszą wizytę dawno za sobą i wszystko ci wyjaśni. Uświadom sobie też, że dla ginekologa twoje badania będą rutynowe. Dobrym sposobem na poradzenie sobie ze stresem może być wybór kobiety ginekologa. W ten sposób będzie ci łatwiej przełamać strach podczas rozmowy oraz badań.

Odczuwałyście jakiś stres bądź niepokój podczas swojej pierwszej wizyty u ginekologa? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here