Przyszłe mamy często nie uświadamiają sobie zagrożeń wynikających z picia alkoholu w ciąży. Myślą, że jeden lub dwa kieliszki nie zaszkodzą. Im z pewnością nie, ale cały spożyty alkohol wędruje przez łożysko do dziecka. Po upływie 40 minut stężenie alkoholu w organizmie nienarodzonego maluszka jest takie samo jak u mamy! Płód uszkadzany jest nieodwracalnie. Oczywiście stopień uszkodzeń nie będzie u wszystkich noworodków taki sam. U niektórych dzieci bez problemów zauważymy widoczne oznaki, jak na przykład specyficzne rysy twarzy, u innych uszkodzenia ujawnią się dopiero w wieku szkolnym.

Najpoważniejszymi przejawami pełnoobjawowego zespołu FAS u dzieci jest uszkodzony mózg, niski wzrost i deformacje twarzy. Twarz ukształtowana jest w specyficzny sposób: szeroko rozstawione małe oczy, opadające powieki, krótki nos, zanik rynienki podnosowej, duże uszy. Wyróżnić można wiele innych zaburzeń wynikających z zespołu FAS, między innymi ogólne zaburzenia rozwojowe, wady serca, mała masa ciała, słabo rozwinięta koordynacja wzrokowo-ruchowa, problemy ze słuchem i wzrokiem. Do tego dochodzi cała lista problemów z zachowaniem: impulsywność, drażliwość, trudności z adaptacją, niska samoocena i inne. Należy podkreślić, że zazwyczaj dzieci nie przejawiają naraz wszystkich objawów. Zależne jest to od stopnia nasilenia zespołu FAS.

W większości przypadków maluchy, a potem starsze dzieci mają duże problemy edukacyjne. Dlatego też w okresie szkolnym dochodzi często do diagnozy Zespołu Alkoholowego Płodu. Wtedy bowiem ujawniają się spore trudności w postaci kłopotów z pamięcią, myśleniem i przetwarzaniem informacji. Uczeń nie pracuje systematycznie i nie potrafi wykorzystywać zdobytej wcześniej wiedzy. Do tego nierzadko przejawia cechy nadmiernej ufności i podatności na manipulację.

Zespół FAS jest poważną chorobą, odciskającą piętno na całym życiu dziecka. Zmiany są nieodwracalne. Najbardziej przygnębiające jest to, że tego „prezentu” od mamy można by w pełni uniknąć, gdyby kobieta powstrzymała się od spożywania alkoholu już od samego początku ciąży.

Czy uważacie, że picie niewielkich ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne? Jakie jest Wasze zdanie odnośnie okazyjnego picia w ciąży?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak nauczyć dziecko asertywności?
Następny artykułCo robić, gdy dziecko mnie denerwuje?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here