Zamiast długich kąpieli w wannie zdecydowanie bardziej przez okres 6-tygodniowego połogu wskazane jest branie prysznica. Kąpiele mogłyby utrudnić gojenie się ran, a nawet przyczynić się do wywołania infekcji. Zawsze trzeba zwracać uwagę na dokładnie osuszanie miejsc intymnych. Wilgoć jest świetnym warunkiem do rozwoju bakterii. Równie ważne jest zapewnianie dostępu powietrza. W miarę możliwości można trzeba wietrzyć ranę (około 2-3 razy w ciągu dnia) i zakładać przewiewną bieliznę.

Przez okres nawet kilku tygodniu macica będzie powracała do stanu sprzed porodu. Towarzyszy temu wydalanie tzw. odchodów połogowych. Absolutnie konieczne jest wielokrotne zmienianie podpasek oraz częste podmywania. Długie nie wymienianie podkładów jest stwarzaniem warunków do hodowli bakterii wywołujących niebezpieczne infekcje. Przyjmuje się, że podmywanie (najlepiej pod bieżącą wodą) nie powinno być rzadsze niż 3-4 razy w ciągu dnia. W tym celu można używać łagodnych środków do pielęgnacji miejsc intymnych. Preparaty muszą być łagodne, najlepiej hipoalergiczne, aby nie wywołały podrażnień. Dla kobiet po porodzie zaleca się stosowanie kosmetyków z wyciągiem z kory dębu bądź nagietka. Ich działanie przyspiesza gojenie. Podmywanie nie powinno być wykonywane byle jak, ale zachowaniem kierunku od przodu do tyłu. Tylko w ten sposób możemy uniknąć przenoszenia bakterii okolic odbytu do pochwy. Tak samo ważne co podmywanie jest osuszanie krocza. Najlepiej jest używać do tego papierowych ręczników kuchennych. Zwykły ręcznik musiałby być niemalże po każdym użyciu prany w wysokich temperaturach, by nie doszło do rozwoju i namnażania się bakterii. Dobrze jest zamiast pocierania przykładać papierowy ręcznik do krocza. Dokładne osuszanie można przyspieszyć kierowaniem na krocze ciepłego (nie gorącego!) powietrza z suszarki do włosów.

Uwaga!

Aby zapewnić szybkie gojenie się krocza, zwłaszcza po jego nacięciu, trzeba przede wszystkim ostrożnie siadać. Ułatwieniem mogą być specjalne krążki do siadania lub zwykłe dmuchane koła do pływania.

Dodałybyście jakieś inne wskazówki dla przyszłych Mam do naszej listy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPołóg po porodzie – co to, ile trwa, jak wygląda?
Następny artykułNawał mleczny – objawy, ile trwa, jak sobie radzić?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here